Madeira,Turistika,Treky,Výlety,Levady,Treking,Turistické trasy

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Madeira
>> Madeira - počasí
>> Madeira - informace, ceny
>> Madeira - letenky
>> Madeira - cestování
>> Madeira - ubytování
>> Madeira - zajímavosti, výlety
>> Madeira - turistika, treky
>> Madeira - mapa
>> Madeira - kniha návštěv

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > MADEIRA - TURISTICKÉ TRASY NA MADEIŘE, VÝLETY

Ostrov Madeira - turistické trasy, turistika, treking, treky, levady, procházky a výlety do přírody, fotky

Většina hojně navštěvovaných tras kolem levad je téměř nenáročná a zvládne ji úplně každý. Je však nutno počítat s mokrým, občas blátivým povrchem, a tak kvalitní turistická obuv je nutností. Některé levady jsou též vedeny malými tunely, což vyžaduje přibalit do baťohu výkonnou svítilnu, jelikož občas z stářím poškozených koryt na zem protéká voda a ta se překonává chůzí po kamenech za tmy. Pokud se rozhodnete zdolat nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo, pak je vhodné si vybrat den s jasným nebem, z důvodu věčně zakrytého vrcholku v mracích.

Pico do Arieiro - Pico Ruivo *****

Až na samotný vrchol hory Pico do Arieiro (1818 m.n.m.), která je třetí nejvyšší horou ostrova Madeira vede silnice zakončená velkou bezplatnou parkovací plochou a hotelem. Mnohého návštěvníka, kterého k výletu zláká jasná obloha ve Funchalu může na vrcholku hory Pico do Arieiro překvapit hustá mlha. Tato oblíbená trasa a snad i nejlepší na celém ostrově je určena na celodenní výlet a proto je vhodné dorazit na výchozí bod v ranních hodinách.

Pico do Arieiro,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro,dlážděná stezka,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro,zajištěná stezka,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro - dlážděná stezka

Pico do Arieiro - zajištěná trasa

Středně náročná trasa (3 hodiny chůze v jednom směru bez přestávek) na Pico Ruivo (1862 m.n.m.) začíná na již zmíněném parkovišti. Odtud dlážděná cesta nejprve klesá k cca 1km vzdálené vyhlídce s terasou, s nádherným výhledem do údolí. Většina turistů zde svůj pochod končí a vrací se zpět k svému autu na parkovišti, protože dál už je cesta mnohem náročnější a postrádá luxusní dlážděnou cestu.

Pico do Arieiro,terasa,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro,trek,Pico Ruivo,Madeira,Portugalsko

Pico Ruivo,vyhlídka,Madeira,Portugalsko

Vyhlídka nedaleko Pico do Arieiro

Pico do Arieiro - Pico Ruivo - trek

Pico Ruivo - pohled z vrcholu

Cestou na Pico Ruivo se prudce klesá po několika kamenných schodištích, poté opět zase stoupá z důvodu překonání několika vrcholků, přes které vede nově vybudovaná turistická stezka, jelikož původní trasa je uzavřena z důvodu zřícení části chodníku vytesaného ve skále. Po dalších dvou hodinách chůze od odbočky na starou stezku jste u cíle, na vrcholu hory Pico Ruivo. Během treku není kam odbočit ani zabloudit, navíc před závěrečným výstupem se můžete pod vrcholem občerstvit v horské chatě. Při jasném počasí je výhled z vrcholku nádherný.

Pico Ruivo,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro,stezka,Pico Ruivo,Madeira,Portugalsko

Pico Ruivo,stará trasa,Madeira,Portugalsko

Pico Ruivo

Pico Ruivo - stará stezka

Pico Ruivo - zakázaná trasa

Já osobně jsem při cestě zpět prubnul původní trasu, i když je pro veřejnost uzavřena. Odbočku najdete snadno, jsou to železná vrata do tunelu na které narazíte asi po 45 minutách pochodu při návratu z vrcholu Pico Ruivo, na nichž je upozornění na nebezpečí skrývající se na cestě. Určitě si jich všimnete už při první cestě. Komu se dělá špatně při chůzi po úzké cestě vytesané ve skále nad příkrými srázy, raději ať se vrátí stejnou stezkou kudy šel původně. Na druhou stranu, bez absolvování této původní nádherné stezky, jenž v sobě zahrnuje několik tunelů a nádherných výhledů je výsledný dojem této trasy méně než poloviční. V zimních měsících dokonce není problém narazit na sníh.

Pico do Arieiro,Pico Ruivo,Madeira,Portugalsko

Pico Ruivo,jištěná stezka,Madeira,Portugalsko

Pico do Arieiro,turistická cesta,Madeira,Portugalsko

Pico Ruivo - Pico do Arieiro

Pico Ruivo - cesta ve skále

Pico do Arieiro - turistický chodník

Část úseku je zřícena po mohutném sesuvu skály, tudíž je nutno poškozený úsek podejít po kamenitém poli, což se při špatném počasí a mokru může stát někomu osudným (rozhodně nedoporučuji tudy vláčet děti). Po překonání zhruba 100 m méně bezpečné stezky na nic dalšího již nenarazíte a tak si můžete vychutnat chůzi několika tunely a patřičný adrenalin při držení ocelového lana nad hlubokou propastí. Na konci fantastického úseku jednoduše zdoláte bezpečnostní zátarasu a připojíte se opět na původní stezku. Dále se již cesta zpět na Pico do Arieiro opakuje.

Queimadas - Caldeirao Verde ****

Další klasická turistická trasa na Madeiře začíná nedaleko města Santana, takže je vhodné spojit procházku s prohlídkou původních staveb v této obci. Prázdninová osada Queimadas se rozkládá 5 kilometrů na jihozápad od Santany ve výšce 900 metrů, tudíž je nutné si při jízdě autem od moře řádně podřadit a přidat plyn, neboť na několika místech je silnice hodně prudká. Opět je zde poměrně dost místa na bezproblémové zaparkování. Z parkoviště se vydáme podle směrovek do Caldeirao Verde kolem velkého stavení se slaměnou střechou přes potůček, kde narazíme na levadu, kolem které vede celá trasa. V začátku se jde po pohodové cestě vavřínovými lesy, která však po hodině chůze vystřídá o dost náročnější úsek s úzkými chodníčky nad příkrými boky údolí a krátkými tunely. Je nutné počítat s kluzkým povrchem a tak je vhodné výlet absolvovat za suchého počasí.

Queimadas,Madeira,Portugalsko

Queimadas,Caldeirao Verde,Madeira,Portugalsko

Queimadas,Caldeirao Verde,Madeira,Portugalsko

Queimadas

Queimadas - Caldeirao Verde

Queimadas - Caldeirao Verde

Tato procházka je nenáročná, jelikož nemá žádné velké výškové převýšení, ale obsahuje v sobě spoustu adrenalinových zážitků, obzvláště když se na ni vydáte za velkých dešťů jako já a jste nuceni každou chvíli procházet po úzké bočnici levady skrz vodopády nad hlubokými propastmi. Po 7 km se z levady odbočí dle ukazatele a dojde se k „Zelené kotlině“, což je velký skalní kotel s nádherným vodopádem. Zpět se jde opět stejnou stezkou podél levady do Queimadas.

Porto da Cruz - Machino ****

Asi čtyřhodinová trasa, která vede z malebné vesničky Porto da Cruz do obce Machino je cca 13 kilometrů dlouhá. Začíná na konci zástavby v osadě Larano nad útesem ve velké výšce, kam je nutno buď se pěšky vydrápat, nebo zajet autem na konec asfaltové silnice. Ihned na začátku cesty, která se zanoří do menších lesíků byla v době mé návštěvy cedule s uzavřením této stezky z důvodu sesuvu půdy a narušení původní vyšlapané cestičky. Ačkoliv respektuji všechny doporučení, tak i přes bezpečnostní rizika jsem tuto nádhernou stezku do Machina absolvoval.

Porto da Cruz,Madeira,Portugalsko

Larano,Porto da Cruz,Madeira,Portugalsko

Porto da Cruz,Machino,Atlantik,Madeira,Portugalsko

Porto da Cruz

Larano - severní pobřeží Madeiry

Porto da Cruz - Machino - Atlantik

První část úseku se jde ve výšce téměř 300 metrů nad rozeklaným pobřežím, občas se pro zpestření objeví menší lesík a volnější plochy s vřesem a různými bylinami. V některých místech se jde těsně u stěny skály nad strmým pobřežím ve velké výšce, což také každému nemusí vyhovovat při pohledu shora na vlny, které se tříští o mohutnou skálu. Pokud se vydáte na výlet za dobré viditelnosti je odtud možnost spatřit i ostrov Porto Santo a především mys Ponta de Sao Lourecno. Již zmíněná narušená část cesty je poškozena dvěma sesuvy, které lze při opatrnosti snadno přejít. Je však si nutno dávat pozor, jelikož je to strmý sráz s nestabilním podložím a při neopatrném našlápnutí byste sjeli jak na saních stovky metrů hluboko mezi kamením. Mnoho lidí se z tohoto důvodu vrací zpět a dál již cestu neabsolvují. Pokud umíte jemně našlapovat a skákat jako kamzík není problém pokračovat v cestě.

Machino,Madeira,Portugalsko

Machino,levada,tunel,Madeira,Portugalsko

Machino,stezka u levady,Madeira,Portugalsko

Machino

Machino - levada a tunel

Machino - stezka u levady

Na konci této části úseku se dostanete do místa zvaného Boca do Risco, kde se cesta zanořuje zpět do vnitrozemí a pozvolně klesá až do města Machino. Kdo má své auto zaparkované v Laranu, pak se lze buď vrátit stejnou cestou zpět, nebo ještě nad městem odbočit vpravo a podél levady se dostat až k silničnímu tunelu. Poté projít skrz 2 km dlouhý tunel po chodníku a opět odbočit za čerpací stanice vpravo a dostat se tak ke svému autu. Délka celého okruhu je pak okolo 25 km a zabijete s ním celý den.

Rabacal - Cascata do Risco - 25 Fontes ****

Opět jedna z nenáročných tras, kterou hojně využívají organizované zájezdy. Kvůli místu kde se nacházejí tyto trasy je nutné využít půjčovny aut, nebo se zúčastnit organizovaného zájezdu, jelikož veřejná doprava do Rabacalu nejezdí. Obě dvě turistické trasy vedou podél levad a mají společný výchozí bod. K tomu se dostanete pěší chůzí z náhorní plošiny kde je nutné zaparkovat svůj vůz.

Rabacal,25 Fontes,levada,Madeira,Portugalsko

Rabacal,25 Fontes,stezka,Madeira,Portugalsko

25 Fontes,25 pramenů,Madeira,Portugalsko

Rabacal - 25 Fontes - levada

Rabacal - 25 Fontes - stezka

25 Fontes

Cesta z parkoviště do prázdninové osady Rabacal je dlouhá 2 km a jde se po asfaltové silnici. Z Rabacalu vede značená cesta jak na „vodopády“, tak i na „25 pramenů“. Záleží pouze na Vás zda ihned odbočíte vlevo z cesty na prameny, nebo půjdete rovně k vodopádu. Pokud nejprve vyrazíte na prameny, pak půjdete podél levady v úrovni pasu a někdy se i ramena schovají pod hladinu vody. Výhled do údolí po cestě je nádherný s velkým množstvím vavřínů, což při povedeném a slunečném počasí je lahůdka pro oči.

Rabacal,Cascata do Risco,Madeira,Portugalsko

Rabacal,Cascata do Risco,Madeira,Portugalsko

Cascata do Risco,vodopády,Madeira,Portugalsko

Rabacal - Cascata do Risco

Rabacal - Cascata do Risco

Cascata do Risco

Po necelých 3 km chůze dorazíte na místo, kde se do malé kotliny stéká několik malých a jeden velký vodopád, po nočním dešti jich potom bude určitě více jak 25. Při návratu zpět na křižovatku, kde se obě cesty rozvětvují vede vlevo trochu nudná cesta k velkému vodopádu, který se řítí z více jak 100 metrové výšky. Dříve byla plně přístupná cesta i pod vodopád, dnes je stezka uzavřena mřížemi. Návrat na parkoviště je stejný jako při cestě do údolí. Kdo by se cítil po několika kilometrech chůze utahaný, může využít služeb taxi, které vás odvezou zpět k parkovišti.

Ribeiro Frio - Balcones ****

Tato nejméně náročná trasa ze všech, které jsem absolvoval, začíná v turistickém středisku Ribeiro Frio, kam zajíždí veřejná autobusová doprava, díky čemuž není nutné mít k cestování po Madeiře vypůjčené auto či jakýkoliv jiný dopravní prostředek. V horském středisku Ribeiro Frio si můžete nakoupit pár tretek ve stáncích se suvenýry, nebo se zastavit v restauraci, či si prohlédnout chovné nádrže se pstruhy.

Ribeiro Frio,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,sádky,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,sádky,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio

Ribeiro Frio - sádky

Ribeiro Frio - nádrže

Stezka k Balcones, neboli „balkónu“ začíná cca 300 metrů pod sádkou na levé straně silnice za zatáčkou, odkud se jde po poměrně široké cestě kolem levady, v které na rozdíl od jiných levad moc vody neteče. Pokud půjdete pohodovou chůzí, tak jste za 30 minut na Balcones. Jako sladká odměna na vás čeká nádherný výhled do velkého údolí s kulisou nejvyšších hor Madeiry na jedné straně a Atlantikem na straně druhé.

Balcones,Ribeiro Frio,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,Balcones,vyhlídka,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,Balcones,vyhlídka,Madeira,Portugalsko

Balcones

Ribeiro Frio - Balcones - vyhlídka

Ribeiro Frio - Balcones

Jelikož je to krátká a zároveň nenáročná stezka určená zejména starší generaci bez velké fyzické námahy, chodí sem na vyhlídku veliké množství lidí, a tak pokud chcete předejít strkanicím při focení je vhodné sem zavítat buď brzy ráno, než sem dorazí zájezdový turisti, nebo pozdě odpoledne když už jsou na svých pokojích. Po návratu zpět do Ribeiro Frio můžete vyrazit na další turistickou trasu vedoucí do obce Portela.

Ribeiro Frio - Portela ***

Pokud už zavítáte do Ribeiro Frio, pak odtud lze podniknout další zajímavý výlet, i když je poněkud náročnější než procházka na Balcones. Stezka do Portela začíná přímo pod poslední restaurací před zatáčkou v dolní části, kde najdete velký ukazatel odkud se přechází potok. Stezka je náročnější v tom, že cesta je na mnoha místech narušená a je nutné ji obcházet dosti nepříjemným kamzíkováním, což někomu nemusí vyhovovat. Také se velká část cesty jde lesem se špatným výhledem do údolí a budete tu potkávat též mnoho lidí. Ve střední části celého úsek vystřídá předchozí nezáživné kilometry úsek, kde se jde přímo na břehu koryta levady nad hlubokou propastí, které občas střídají krátké tunely vytesané do skály.

Ribeiro Frio,Portela,vodopád,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,Portela,levada,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio,Portela,tunel,Madeira,Portugalsko

Ribeiro Frio - Portela - vodopády

Ribeiro Frio - Portela - levada

Ribeiro Frio - Portela - tunel

Tato část cesty je dobře zajištěná zábradlím, což ji činí bezpečnou i pro děti, kterých tu oproti jiným stezkách chodí ve skupinkách hodně. Na konci nádherného úseku narazíte na vodárnu, kde se levady rozvětvují. Za ní je pak křižovatka, odkud se do malé osady Portela klesá z kopce. Pokud nepojedete z této vesnice autobusem zpět do Funchalu a máte zaparkovaný automobil v Ribeiro Frio, pak nemá smysl se vydávat až na konec této 11 km dlouhé trasy, jelikož Vás už ničím zásadním nenadchne a jsou to zbytečné kilometry chůze tam a zase zpět.

Ponta de Sao Lourenco ***

Ve východní části ostrova se nachází protáhlý, členitý cíp, jenž se nazývá Ponta de Sao Lourenco. Toto místo můžete zahlédnout z okénka letadla už při přiblížení na přistání. Pokud sem vyrazíte autem, tak na konci silnice narazíte na točnu s velikým parkovištěm. Zde začíná přírodní stezka, po které se jde zejména po nezpevněné travnaté cestě, což není vhodné rozhodně po deštích, jelikož je to tu jedno velké bahniště. Hlavním cílem tohoto výletu je Casa do Sardinha, což je místo s nádherným výhledem na divoký Atlantik a skály vyčnívající z moře, které bičuje nezkrocené moře.

Ponta de Sao Lourenco,Madeira,Portugalsko

Ponta de Sao Lourenco,Madeira,Portugalsko

Ponta de Sao Lourenco,Madeira,Portugalsko

Ponta de Sao Lourenco

Ponta de Sao Lourenco

Ponta de Sao Lourenco

Stezka je místy neznačená a tak je nutno se držet vyšlapané cesty. Pokud se rozhodnete zdolat stezku celou, pak je nutno si vyčlenit minimálně 1,5 hodiny v každém směru za podmínky že půjdete celkem svižně. Tento výlet doporučuji si ponechat na poslední den, v případě že máte odlet z letiště v odpoledních hodinách a k tomu máte pronajaté auto, jenž budete vracet na letišti. Spojíte tak příjemné s užitečným, jelikož na letiště je to odtud pouze 15 minut jízdy, čímž nemusíte riskovat případné zdržení v zácpách při odjezdu z Funchalu.

<< zajímavá místa | MAPA >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut