Madeira,Informace,Cestovní doklady,Ceny,Měna,Bezpečnost

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Madeira
>> Madeira - počasí
>> Madeira - informace, ceny
>> Madeira - letenky
>> Madeira - cestování
>> Madeira - ubytování
>> Madeira - zajímavosti, výlety
>> Madeira - turistika, treky
>> Madeira - mapa
>> Madeira - kniha návštěv

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > MADEIRA, INFORMACE, CESTOVNÍ DOKLADY, CENY

Ostrov Madeira - informace na cestu, cestovní doklady, ceny, bezpečnost

Cestovní doklady

Pro pobyt v Portugalsku respektive na Madeiře, který nepřesáhne dobu tří měsíců, nebudete potřebovat žádné vízum či jakákoliv jiná byrokratické razítka jako tomu bývalo v dávné minulosti. V dnešní době stačí nezapomenout jednoduchý cestovní doklad jakým je občanský průkaz (se strojově čitelným kódem) způsobilý k cestování po Evropské unii a směle můžete vyrazit na cestu. Pokud budete odlétat z od našich západních sousedů, tak při vstupu do země už Vás nikdo kontrolovat nebude. Pro přímé lety z Prahy totéž začne platit až po vstupu České republiky do Shengenského prostoru což by se mělo odehrát na na konci roku 2007.

Peníze, měna

Portugalský ostrova Madeira patří k eurozóně, tudíž se zde platí eurem. Pokud je nemáte doma v šuplíku, pak zajímavé tipy na nejlepší kurzy měn v ČR naleznete na stránce i s informacemi na cestu. Bankomaty se nacházejí především ve Funchalu, v ostatních menších městečkách je vždy alespoň jedna banka, kde si lze případně peníze vybrat z bankomatu. Banky mají obvykle otevřeno ve všední dny od 8.30 do 15 hodin. Důležité je vlastnit platební kartu (embosovanou) pokud si plánujete půjčit auto, jelikož ji každá půjčovna aut požadují jako záruku platební morálky v případě nějaké havárie či poškození vozu, případně nedodržení smluvních podmínek (ve většině případů odření laku nebo nedostatečné množství paliva v nádrži při vrácení automobilu).

Ceny

Pokud máte zaplaceno ubytování se stravou, případně si nějakou již přivezete z domova, pak zde mnoho peněz neutratíte. Ceny v oblasti potravin se v supermarketech pohybují na západoevropskému průměru, i když v některých položkách jako je víno jsou více než libové. Poslední dobou kdy naše měna posiluje se ceny postupně sbližují a některé položky už nejsou tak výrazně předražené. Nejvíce se projeví v peněžence cestování veřejnou dopravou, jelikož se cestuje na velké vzdálenosti a permanentně se jede do kopce či z kopce což vyžaduje časté tankování za které si šejkové dnes říkají nemalé částky. Levné nejsou ani atrakce v podobě lanovky z přístaviště do čtvrti Monte či jízdy v proutěných saních z kopce.

Bezpečnost, kriminalita

Madeira je velmi bezpečný ostrov, k přepadání či okrádání turistů prakticky nedochází. Jinak se ale samozřejmě doporučuje být vždy ostražitý a své cennosti nevystavovat příliš nápadně a neopatrně na odiv. Jako na většině ostrovů ve Středomoří či v Atlantiku, tak ani zde se není nutno v noci bát nějakých místních otravů, jelikož do pozdních večerních hodin je v ulicích rušno a mnoho lidí.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku
Embaixada da República Checa
Rua Pero de Alenquer, 14
e-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/lisbon

 

<< aktuální počasí | DOPRAVA NA MADEIRU >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut