Irsko,Dublin,Kilkenny,Cork,Galway,Zajímavosti,Památky,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

>> Irsko, Velká Británie - informace, ceny
>> Irsko, Velká Británie - letenky
>> Irsko, Velká Británie - cestování
>> Irsko, Velká Británie - ubytování
>> Irsko - zajímavosti, památky
>> Velká Británie - zajímavosti, památky
>> Irsko - mapa Irska, Dublinu
>> Velká Británie - mapa Anglie, Londýna
>> Irsko, Velká Británie - kniha návštěv
>> Irsko, Velká Británie - fotky Anglie

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > IRSKO, VELKÁ BRITÁNIE - ZAJÍMAVOSTI, PAMÁTKY

Irsko - Dublin, Kilkenny, Newgrange, Cork, Galway - zajímavosti, památky, zajímavá místa

Dublin *****

Nejstarší zmínka o hlavním městě Irska se váže k dobám, kdy tu stálo keltské sídliště. Dublin postupem času získával na významu. Král Jindřich II. město ustavil královským, což mimo jiné znamenalo obrovský rozvoj obchodu, řemesel a kultury. Dublin se brzy stal centrem veškerého společenského, kulturního a politického dění v zemi, kterým je ostatně dodnes.
Zajímavostí tohoto krásného historického města je i nejstarší protestantský kostel v zemi - římskokatolická katedrála Krista s působivými interiéry od významných sochařských mistrů. Mezi honosné církevní stavby patří i katedrála sv. Patrika, hlavní protestantská stavba Dublinu. Její zvláštností je osmdesát metrů vysoká věž a hrobky hrabat z Corku. Turisté tu najdou i náhrobní kámen dublinského rodáka a slavného spisovatele Jonathana Swifta.
Za pozornost stojí zámek Leinster House, který sloužil stavitelům známého Bílého domu v USA jako vzor. Výčet pamětihodností Dublinu by nebyl kompletní bez budovy Starého parlamentu, kostela St. Michan´s Church a sídla Irské královské akademie - Academy House. Pro chvíle oddechu po náročné prohlídce města si můžete zajít, samozřejmě kromě posezení v typických irských pubech, i do jednoho z největších městských parků světa - Phoenix. V úzkých uličkách ve staré části potkáte na každém rohu velké množství bavičů. Jeden vypráví vtipy, druhý zase kouzlí a třetí stojí nehybně jako socha.

Kilkenny *****

Město Kilkenny je bezpochyby nejpůvabnějším vnitrozemským městem v Irsku které lze navštívit. Leží na řece Nore a jako jedno z mála nemá mořské přístaviště. I když je to město celkem malé, tak jsou zde velice zachovalé původní historické budovy, z nichž řada podstoupila rekonstrukci. Všechny pamětihodnosti městečka Kilkenny jsou pozůstatkem původní středověké architektury a můžete si je pohodlně prohlédnout při pěší procházce. Nejvýznamnější stavby jsou hrad a katedrála, každá na jiné straně městečka. Též se zde nachází velice útulné irské puby, kde je atmosféra více domácí, nežli v Dublinu kam přijíždí mnoho víkendových turistů zejména z UK, a vše je čistě komerčního rázu.

Newgrange ***

Hrobka Newgrange leží přibližně 50 km severně od Dublinu. Památka byla objevena teprve v roce 1699 stavebními dělníky. Místu se říká jeskyně, ale ve skutečnosti jde o 1 m širokou chodbu ozdobenou monolity. Jak chodba, tak i hrobka jsou zakryty kamenným valem, který je sestaven ze 200 000 tun kamenných bloků. Dodnes není přesně jasný účel stavby.

Cork ***

Druhé největší město v zemi, jehož historie sahá do 6. století. V Corku stojí za návštěvu římskokatolická katedrála P. Marie z 19. století. Za povšimnutí stojí i návštěva obilného trhu, na kterém jsou honosné měšťanské domy z 18. století. Klasikou irského umění je kostel Haman Chapel ze začátku 20. století. Určitě se Vám bude líbit hlavní pěší ulice plná různě kontrastně zbarvených domů. Jinak město působí poklidným dojmem bez velkého provozu a davů turistů. Při procházce městem možná uslyšíte více polštiny než angličtiny, což je dáno velkou komunitou která se do toho města stahuje.

Galway **

Neoplývá přílišným množstvím památek, ale určitě vás zaujme velkým množstvím hospod neboli pubů, jelikož ty zde hojně navštěvuje jako jinde v Irsku mladá generace z UK přijíždějící si trochu vyskočit z kopýtka. Nejdůležitější památkou je kostel sv. Mikuláše, jehož interiér zdobí hlavní oltář a portál ze 16. století. Druhou památkou je Františkánský kostel se skvostným interiérem.

Killarney National Park **

Národní park Killarney je jedním z mála míst v Irsku, kde najdete lesy. Krajina je kopcovitá, údolími protékají říčky, které se vlévají do velkých jezer. Pokud si nevypůjčíte kolo, tak si nelze plnohodnotně vychutnat krásu celého parku. Ovšem vychytat zde fajnové počasí je také umění, jelikož déšť je zde téměř na denním pořádku a tak to chce zvolit kvalitní výbavu a oblečení.

 

<< levné ubytování | VELKÁ BRITÁNIE PAMÁTKY >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut