Velká Británie,Anglie,Skotsko,Wales,Zajímavosti,Památky,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

>> Irsko, Velká Británie - informace, ceny
>> Irsko, Velká Británie - letenky
>> Irsko, Velká Británie - cestování
>> Irsko, Velká Británie - ubytování
>> Irsko - zajímavosti, památky
>> Velká Británie - zajímavosti, památky
>> Irsko - mapa Irska, Dublinu
>> Velká Británie - mapa Anglie, Londýna
>> Irsko, Velká Británie - kniha návštěv
>> Irsko, Velká Británie - fotky Anglie

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > IRSKO, VELKÁ BRITÁNIE, ANGLIE, ZAJÍMAVOSTI

Velká Británie, Anglie, Skotsko, Wales, Severní Irsko - zajímavosti, památky, zajímavá místa

Londýn *****

Je hlavním městem celého království, sídlem panovníka, parlamentu, vlády, nejvyššího soudu a mnoha kulturních i vědeckých institucí. Nejstarší údaje o osídlení území Londýna se datují do 8. století před naším letopočtem, kdy se tu nacházelo keltské sídliště. Pozdější vojenský tábor římských legií Londinium se rychle rozvíjel a během staletí se z něm stalo nedůležitější město země. Rozvoji nezabránila ani série pohrom, které město postihly. Londýn přečkal velký mor, několik požárů i bombardování během 2. světové války.
Pokud máte na prohlídku tohoto města pouze jediný den a chcete navštívit všechny důležité zajímavosti, pak není obtížné kdekoliv na nádraží či letišti sehnat mapku společnosti, která zajišťuje prohlídku Londýna vyhlídkovými autobusy. Ty mají vše velice dobře optimalizované a tak pokud půjdete plus mínus po jejich trase, rozhodně nic důležitého nevynecháte.
Jednou z mnoha turistických zajímavostí je impozantní klasicistická budova Buckinghamského paláce, který je už od dob dokončení sídlem královské rodiny. Proto je také veřejnosti přístupný jen několik dní v roce. Turisty velmi oblíbená je ceremonie výměny stráží před jeho branami. Před palácem se nachází i další zajímavost - památník královny Viktorie. O víkendu se zde občas sjíždí smetánka na odpolední čaj a tak alespoň budete mít možnost omrknout fára, kterými jezdí šlechtici.
Další z pozoruhodností Londýna je budova Parlamentu, která je jednou z nejkrásnějších staveb města. Budova se v průběhu staletí dočkala několika přestaveb a rozšíření. Její dnešní podoba je ve větší míře novogotická. Ke komplexu náleží i jeden ze symbolů Londýna, sto metrů vysoká věž Big Ben. Nedaleko odtud se nachází nová turistická atrakce, Londýnské Oko. Vyhlídka se vyplatí pouze za dobré viditelnosti, pokud Vás tedy netrápí vstupné £ 13,-.
Symbolem města a významnou historickou památkou je Westminsterské opatství. Také tento soubor budov se během své bohaté historie dočkal několika přestaveb a rozšíření. Délka chrámu je 170 metrů a výška 35 metrů. Nejzachovalejší pevností v zemi je Tower of London, dříve královské sídlo, později vězení, dnes muzeum. Ze samotného opevnění jsou zajímavé především věže, bastiony a padací mosty. Dominantou města je most Tower Bridge se dvěma charakteristickými, 65 metrů vysokými věžemi. Z dalších zajímavostí je například budova Lancaster Housem Downing Street se sídlem ministerského předsedy. Na místě poznáte jaké to je bydlet na této velice známe adrese, za vysokými železnými vraty. Dále stojí za návštěvu Trafalgar Square s památníkem admirála Nelsona, Hyde Park s proslulým řečnickým koutkem, Kensington Palace, budovu Bank of England, Shakespeare´s Monument, National Gallery s mnoha významnými díly předních světových umělců a Muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s. Město řadím mezi TOP 5 v Evropě.

Edinburgh *****

V největším městě Skotska potkáte snad největší koncentraci turistů z asijských zemí, jelikož město je velice zachovalé, obzvláště ta stará část. Původně pouhá pevnost, dnes jedno z nejlépe prosperujících měst s bohatou kulturou. Mezi největší památky patří katedrála St. Giles s korunou na vrcholu. Dalším zajímavým místem je Královský palác, v němž najdete korunovační klenoty, bohatou výzdobu a místnosti obývané také Marií Stuartovnou. Na vyvýšeném místě Edinburghu stojí hrad, který dříve město chránil před nájezdy útočníků. V letní sezóně se pod hradem často odehrávají divadelní představení a jiné kulturní akce. Též je město proslaveno jako pořadatel mistrovství světa ve fotbale bezdomovců, neboli Homeless World Cup. Pokud zavítáte do Edinburghu v druhé polovině července, tak pak se budete moci podívat na tento šampionát na vlastní oči, aniž by jste museli platit jakékoliv vstupné.

York *****

Město pestré historie s dobami rozkvětu i úpadku. K zajímavým budovám patří Kupecký dům ze 13. století s pozoruhodným stropem či romantická zřícenina západně od zdejší významné katedrály. Z místních muzeí si zaslouží pozornost minimálně Railway Museum. Do centra starého města se musíte vydat vlevo z vlakového nádraží. Při procházce malebnými uličkami v tomto městě na Vás bude na každém kroku dýchat historie, obzvláště pokud posedíte v některé z malebných restauracích v originálních domcích pocházejících ze středověku.

Stratford upon Avon ****

Město ležící na řece Avon. Stratford je celosvětově znám především jako místo narození Williama Shakespearea, kde lze spatřit jeho rodný dům, případně navštívit muzeum tohoto slavného rodáka. Je to velice pěkné malebné městečko s původní architekturou, které Vás okouzlí na první pohled. Úzké kanály, na kterých plují ještě užší loďky také patří k neopakovatelným zážitkům, obzvláště když projíždějí skrz původní plavební zdymadla. Důmyslné a jednoduché technické řešení zaujme vždy sousty lidí od dětí až po důchodce.

Oxford ****

Leží asi osmdesát kilometrů severozápadně od Londýna, na řece Temži. První písemné zmínky o Oxfordu jsou v Anglosaské kronice z roku 912. Kromě románské věže kostela sv. Michala se však ze saského období nedochovalo v Oxfordu téměř nic. Oxford je známý jako "město věží" díky desítkám gotických věží, věžiček a zvonic. Většina z nich patří kolejím a kaplím Oxfordské univerzity. I po založení univerzity ve třináctém století zůstalo město především obchodním centrem. Tento význam však postupně upadal, a naopak sílil význam Oxfordu jako sídla světové univerzity. Město působí dojmem ospalého místa, může se pochlubit historickou minulostí, svojí světoznámostí, ale to je asi vše čím Vás může nadchnout.

Cambridge ****

Je univerzitní město ležící na řece Cam severně od Londýna. Mnoho lidí do města jezdí za jeho nádhernými historickými budovami a neopakovatelnou atmosférou. Zároveň je Cambridge moderním centrem sportu, kultury a umění. Oblíbeným způsobem relaxace jsou zde romantické výlety na loďkách a pikniky na březích řeky Cam. Město je o poznání veselejší než Oxford, to je ale dáno relativní blízkostí Londýna, odkud sem vyrážejí davy turistů.

Salisbury ****

Typické anglické městečko s dlážděnými uličkami, historickými budovami, velkou katedrálou (jejíž věž je nejvyšší v Británii) a populárním místním trhem. Je zde obrovsky rušno, jelikož se zde zastavují téměř všichni turisti mířící na Stonehenge, nebo zpět. Každopádně je zde co k vidění a blízkost Londýna z něho dělá turisticky atraktivní zastávku při okruhu po památkách.

Cardiff ***

Hlavní město Walesu je starobylým městem založeným Římany a vyznačuje se svými přístavními doky, průmyslovými závody a rugby. Uprostřed moderní zástavby městského centra stojí hrad Cardiff Castle, historická památka z 11. století. Ve městě se nachází jedno z největších britských muzeí The National Museum of Wales s bohatými archeologickými sbírkami a kolekcemi evropského malířství a sochařství. Mimo hradu tu až zase tak moc zajímavostí není, mimo pár nádherných úzkých uliček s příjemným posezením.

Bristol ***

Město vystavěné v potu, prachu a krvi otroků, s nimiž se tu ve 12. století hojně obchodovalo. Z přístavu denně vyplouvaly desítky lodí s cílem objevit nové země a přivézt co nejvíce otroků. Díky tomu se Bristol stal v 17. století nejdůležitějším obchodním městem Anglie. Pozornosti by neměla ujít katedrála z 12. století, viditelná již z velké dálky s hrobkami opatů, zdobenými okny a kaplemi. V místním přístavu najdete mnoho krčem, v nichž nalézali inspiraci spisovatelé a básníci. Celkem pohodové město, kde je ale centrum trochu z ruky, pokud přijíždíte vlakem.

Aberdeen ***

Jedno z nejstarších skotských měst se rozkládá na březích řek Dee a Don. Původně se jednalo o dvě města - Old Aberdeen a New Aberdeen, která se koncem 19. století sloučila. Při procházce městem vás zaujmou překrásné domy na Castle Street, které se i dnes, mnoho let po dokončení, těší velké pozornosti návštěvníků města. Především díky své vznešenosti, která je však, jak se zdá, zdejším stavbám vlastní. Při přecházení mostu Brig o´Belgownie, si mnoho turistů ani neuvědomí, že se jejich nohy právě dotýkají nejstaršího kamenného mostu Skotska.

Inverness ***

Hlavní město skotské vysočiny se zámkem postaveným v roce 1835 na břehu řeky Ness. Je to turistické město na jednom z konců jezera Loch Ness. Prakticky celé město žije z turistického ruchu, který vyvolává pověst místní Nessie.

Belfast **

Město, které na začátku 17. století zavinilo spor mezi Anglií a Irskem. Vlivem přistěhovalců se stalo centrem umění a kultury. Jednou z největších památek je katedrála sv. Anny, jejíž zajímavostí je střecha se sto tisíci taškami. Při svých procházkách městem budete vždy vidět velkou kopuli. Je to místní radnice z roku 1900, v jejíchž útrobách je skryto mnoho vzácných obrazů. Většina návštěvníků toto město bere pouze jako vstupní bránu do Irska při příjezdu trajektem ze Skotska, případně opačně.

Glasgow **

Asi 60 km od Edinburghu leží toto třetí největší město Británie. Glasgow je známo jako největší přístav Skotska, jenž má velké loděnice, v nichž se vyráběly největší lodě v Británii. Ve městě je mnoho historických památek. Jmenujme katedrálu (Catedral of St. Mungo), považovanou za nejkrásnější gotickou katedrálu ve Skotsku. Středem města je náměstí sv. Jiřího (George Square) se sochami dvanácti významných osobností, které se zapsaly do dějin Skotska (Walter Scott, Robert Burns, královna Viktorie aj.). Už při výstupu z vlaku Vás nadchne historický interiér výpravní budovy. Při procházce městem budete spíše vnímat význam samotného názvu města, než vzhled budov a množství pamětihodností.

Manchester **

První průmyslové město na světě a nekorunovaná metropole severní Anglie. Mnozí jej znají především díky jeho nesmírně úspěšnému fotbalovému týmu a pulzujícímu nočnímu životu. Nejvíce mě zklamala v průvodcích chválené čínská čtvrť. Stejně jako v ostatních průmyslových městech je zde více obchodních domů, nežli historických památek. Pokud ale někdy zavítáte do města přes zdejší letiště, tak určitě nebudete litovat. Svým vzhledem patří k jedněm z nejmodernějších které jsem kdy navštívil.

Liverpool **

Město, které dalo světu Beatles. Přístav, odkud v minulosti odplulo do Severní Ameriky a do Austrálie přes devět milionů vystěhovalců, dnes staví na svém historickém odkazu a vřele vítá všechny návštěvníky. Zde se také nachází muzeum skupiny Beatles, kde jsou v sezóně permanentní tlačenice. Centrum města je spíše šedivé, než živé. Pokud nejste obdivovatel místního fotbalového klubu, nebo zdejší slavné skupiny, pak Vás ničím výstředním nenadchne.

Birmingham *

Leží dnes na místě bývalého vojenského tábora Římanů, se největšího rozvoje dočkal přibližně před 500 lety, kdy se stal jedním z významných center obchodu. Během 2. světové války byl z velké části zničen vojsky nacistického Německa, takže musel být postaven znovu a dnes působí moderním dojmem. Navíc zde potkáte velké množství lidí různé národnosti a tak na Vás nebude působit nejbezpečněji. Z nemnoha památek, které se dochovaly do dnešních dnů, stojí za zmínku především budova radnice, k jejíž stavbě posloužil jako námět římský chrám Castora a Poluxe. Město na Vás bude působit při příjezdu jako jedna velká továrna a tak se zde příliš turistů nezdržuje, ve většině případů zde mají výchozí základnu pro návštěvu nedalekého rodného města nejznámějšího básníka světa, Shakespeara.

Newcastle *

Mnoho lidí zná Newcastle díky jeho fotbalovému mužstvu, z něhož vyšlo několik nejlepších anglických hráčů. Ze všech pamětihodností Newcastlu je nejznámější „Tyne Bridge“, který byl až do otevření svého slavného bratrance v australském Sydney největším jednoobloukovým mostem na světě. Nachází se zde v centru obrovské množství nákupních obchodů, díky nimž můžete sehnat značkové věci za výhodné peníze.

Leeds *

Je to moderní město, kde se zajímavým způsobem snoubí svébytný historický odkaz s modernou. Udržované viktoriánské domy jsou symbolem hrdosti, která je pro Leeds příznačná. Za posledních deset let město prošlo bouřlivým rozvojem, jehož výsledkem je úžasná moderní architektura a zcela nová, živější scenerie. Leeds je hlavním oblastním kulturním centrem. Najdete tu všechno od posledního původního koncertního sálu v Anglii až po nejmodernější divadlo a operu. O víkendech je tu spousta lidí kteří sem přijíždějí za zábavou, ale především za neméně věhlasným fotbalovým klubem.

Dundee*

Leží 130 kilometrů od Glasgowa. Jeho dějiny jsou plné válek, a proto se mnoho památek nezachovalo. Nejvýznamnější je kostelní věž St. Mary's Tower, 47 metrů vysoká, považovaná za nejhezčí věž ve Skotsku. Technickou zajímavostí je most přes řeku Tay (Tay Rail Bridge), dlouhý tři kilometry. Byl postaven v roce 1878 a ve své době byl největším mostem na světě. Jeho železná konstrukce spočívá na 85 cihlových sloupech. V roce 1879 se zřítila, nová stavba je z let 1883-1888.

<< Irsko památky | MAPA IRSKA >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut