Irsko,Velká Británie,Anglie,Informace,Cestovní doklady,Ceny

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

>> Irsko, Velká Británie - informace, ceny
>> Irsko, Velká Británie - letenky
>> Irsko, Velká Británie - cestování
>> Irsko, Velká Británie - ubytování
>> Irsko - zajímavosti, památky
>> Velká Británie - zajímavosti, památky
>> Irsko - mapa Irska, Dublinu
>> Velká Británie - mapa Anglie, Londýna
>> Irsko, Velká Británie - kniha návštěv
>> Irsko, Velká Británie - fotky Anglie

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > IRSKO, VELKÁ BRITÁNIE,ANGLIE,INFORMACE,CENY

Irsko, Velká Británie, Anglie, Skotsko, informace na cestu, cestovní doklady, ceny

Cestovní doklady

Potřeba je cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data vstupu, ale po vstupu naší země do EU postačí i občanský průkaz. Při vstupu do země na letišti probíhají kontroly většinou velice rychle a plynule, pouze při vstupu na území Anglie či Skotska pozemní dopravou bývají kontroly více důsledné. Ať už se to týká hraničních kontrol v anglickém Doveru nebo Harwichi či ve skotském přístavišti Stranraer. Tam jsem zažil zatím nejdetailnější kontrolu mého pasu. To bylo způsobeno tím že pas už některé země navštívil a byl na půl rozpadlý, a tak ho zkoumali pod lupou. Po přátelském rozhovoru o razítkách v mém pasu z dřívějších cest po světě a účelu návštěvy UK mi popřáli hodně štěstí do dalších cest. Proto si raději nezapomeňte vzít s sebou občanský průkaz, s kterým se jednoduše těmto potupným kontrolám vyhnete. V případě že se chystáte do Anglie nebo Irska vyrazit za prací a při té příležitosti byste chtěli vyrazit na výlet do světa s některou nízkonákladovou leteckou společností, tak je dobré mít orientační přehled o zemích se kterými není zavedena vízová povinnost.

Peníze, měna

V Irsku se používá jako měnová jednotka Euro. Pokud plánujete vyměnit si české koruny až na místě po příjezdu, tak možné to je, ale kurz bývá vesměs velice nevýhodný. Proto doporučuji si vyměnit peníze již před odjezdem. Zajímavý tip na nejlepší kurzy měn najdete na stránce s informacemi na cestu. Totéž pravidlo platí i pro Velkou Británii, kde se zatím stále ještě platí britskou librou a vypadá to že ještě dlouho platit bude.

Ceny

Pokud máte v kapse zakoupenou jízdenku InterRail, tak peněz na přežití není zapotřebí mnoho. Pokud člověk bude cestovat dokonce pouze v Irsku, tak není nutné s sebou tahat žádné jídlo. Supermarketů je tam dostatek a hlavně na ně narazíte v centrech měst, buď v bočních ulicích, nebo kolem tržnice, tím pádem nemusíte jezdit nikam na periferie měst. Obzvláště ceny v diskontech jako je Lidl jsou v základních položkách jen nepatrně vyšší než u nás. Pokud se budete ubytovávat pouze výjimečně a nakupovat v diskontech, tak si vystačíte s 10,- na den, pakliže se případně ubytujete v Dublinu ( 10,-) a hvězdicovitě budete vyrážet na výlety, pak je nutno počítat s dvojnásobnou cifrou.

Naopak ceny v Británii jsou hodně vysoké i v supermarketech jako je Tesco (na jiné skoro ani nenarazíte). V průměru  zhruba  vychází jídlo u základních položek dvojnásobně dráž, než v našem malém českém obchůdku. Sehnat levné ubytování  je též velký problém. Magická hranice £ 10,- je hodnota pod kterou nikde nic nesežnete, mimo několika výjimek v Londýně (£ 7,-), díky velké konkurenci. Navíc v hlavní sezóně je po nejlevnějším ubytování velká poptávka, takže ne vždy se ho podaří sehnat. Takže pro komfortní cestování po Skotsku a Anglii je nutno si vyhradit dobrých 15 - 20 liber na den, v případě že dopravu neřešíte a chcete mít každý den teplou sprchu.

Bezpečnost, kriminalita

Co se týče kriminality, tak tak je obecně v Irsku nízká. Pokud se nebudete ve večerních hodinách procházet v centru měst, kde se motá velké množství anglických vyznavačů pivního moku, tak na žádné problémy nenarazíte. Naopak narazit zde na strážce pořádku je dosti obtížné. Tentýž problém převládá ve Velké Británii, vždy ale pouze o víkendech. V pracovních dnech bývá všude klid až na pár vyjímek, v nouzi nejvyšší však vždy nějaký policista po ruce bude na rozdíl od Irska.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky ve Velké Británii
Embassy of the Czech Republic
26, Kensington Palace Gardens, London
e-mail: london@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/london

Velvyslanectví České republiky v Irsku
Embassy of the Czech Republic
57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin
e-mail: dublin@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/dublin

 

<< počasí | CESTOVÁNÍ >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut