Irsko,Velká Británie,Anglie,Doprava,Vlak,Autobus,Trajekt,Auto

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

>> Irsko, Velká Británie - informace, ceny
>> Irsko, Velká Británie - letenky
>> Irsko, Velká Británie - cestování
>> Irsko, Velká Británie - ubytování
>> Irsko - zajímavosti, památky
>> Velká Británie - zajímavosti, památky
>> Irsko - mapa Irska, Dublinu
>> Velká Británie - mapa Anglie, Londýna
>> Irsko, Velká Británie - kniha návštěv
>> Irsko, Velká Británie - fotky Anglie

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > IRSKO, VELKÁ BRITÁNIE, CESTOVÁNÍ V IRSKU, ANGLII

Irsko, Velká Británie, Anglie - doprava, cestování v Irsku, Velké Británii - vlak, autobus, trajekt, autopůjčovny

Vlakem

Kdo se chystá cestovat vlakem na vlastní triko a nezávisle poznat vše co Irsko, Skotsko, Anglie a Wales nabízí, tak mu bude asi nejvíce vyhovovat jízdenka InterRail. Tato jízdenka opravňuje k libovolnému počtu jízd ve 2. vozové třídě. Její platnost je 16 dní a cena činí 4680,-Kč v základní variantě pro mladistvé do 26 let. Můžete ji využít jak v Irsku, tak ve Velké Británii. Lze ji zakoupit v jakékoliv mezinárodní pokladně ČD.

Irsko

V Irsku na tuto jízdenku můžete cestovat neomezeně veškerými druhy vlaků s výjimkou souprav, značené jako CITYGOLD. Těchto vlaků jezdí ale malé množství, takže šance toho že by Vám nějakým způsobem narušila plán cesty je málo pravděpodobná. Za celou cestu jsem se nesetkal s jakýmkoliv problémem. Pouze je zde jedna netypická zvláštnost v podobě kontroly jízdenek při vchodu na nástupiště k vlaku a stejně tak při východu. Toto opatření funguje pouze ale ve velkých vlakových stanicích jako je Dublin nebo Cork.

Velká Británie - Anglie, Skotsko, Wales

Zvolit vlak jako dopravní prostředek v zemi, která je kolébkou železniční dopravy je více něž dobrá volba. Výhody které poskytuje hustá britská železniční síť, neomezené cestování ve všech druzích vlaků u všech společností, včetně expresů společností Virgin trains, nebo GNER. Vysoká hustota spojů a ve většině případů i vlakové spojení na letiště zláká nejednoho cestovatele k pořízení jízdenky Interrail. Samotní Britové si InterRail pro cestování po ostrovech zakoupit nemůžou a tak Vám ji budou ve většině případů tiše závidět, jelikož je zde jízdné velice drahé. V některých zemích bývá velkou překážkou ve svobodném cestování vlakem nutnost zakoupení povinné místenky do většiny dálkových spojů. Zde je vše ponecháno s výjimkou nočních spojů pouze na Vaší svobodné volbě zda si místenku pořídíte či nikoliv.

Při cestě z letišť (Manchester, Birmingham, London Heathrow, atd.) můžete  jízdenku Interrail také použít, konkrétně i při cestě z londýnských letiště Stansted a Gatwick, čímž ihned ušetříte nemalé finanční prostředky. Více informací naleznete v kapitola cestování do Irska a Velké Británie.

Megatrain - low cost vlak

Další varianta levného cestování po Anglii a Skotsku je možnost zakoupit si jízdenku na vlak u společnosti Megatrain(odnož firmy MegaBus), zatím pouze na několik jednotlivých tratí. Pokud si ji však zakoupíte opravdu včas, pak ji máte za £ 1,- (plus půl libry poplatek za platbu kartou, což se při nákupu více jízdenek najednou téměř vytratí). Pakliže se přesto budete chtít přepravit kdekoliv v UK za zvýšené jízdné a potřebujete předem zjistit cenu jízdného, pak k Vám tomu nejlépe poslouží vyhledávač www.nationalrail.co.uk.

Autobusem

Národní společností, která zajišťuje v Irsku provoz pravidelných autobusových spojů je CIE, respektive Bus Eireann (autobusové spoje). Autobusy ale jezdí především mezi velkými městy.

Autobusová doprava je v Británii rozvinutá a mají dobře fungující síť, která je využívána především pro dopravu na delší vzdálenosti. Hlavní společností, která provozuje autobusovou dopravu, je Národní Express (National Express). Je ale spíše vhodná pro přepravu mezi městy na delší vzdálenosti, než na detailní poznání této země. Pokud ale rádi cestujete autobusem a chcete levně poznat celou Velkou Británii, pak si můžete zakoupit časově omezenou jízdenku Brit Xplorer na 7, 14, nebo 28 dní. Jízdenky v cenách £ 79,-, £ 139,- a £ 218,- Vás opravňují k neomezenému cestování po celé síti společnosti National Express. Tato jízdenka je obdobou jízdenky Interrail, která se používá při cestování vlakem. Své cesty si můžete naplánovat buď tak, že si před každou cestou rezervujete přes internet za £ 1.50,- místo v autobuse, nebo přijdete k autobusu na blind a budete se spoléhat na volné místo. Jízdenku lze objednat přímo na stránkách nationalexpress.com

Megabus - low cost autobus

Jako alternativa k nízkonákladovým leteckým společnostem vznikla v Anglii autobusová firma Megabus, u které lze zakoupit jízdenky s časovým předstihem za skutečně nízké ceny (£ 1,- plus půl libry za platbu platební kartou). Koupě jízdenky i prokazování se při nástupu probíhá naprosto stejně jako u low cost leteckých společností. Dále lze ještě využít při cestách z letiště levných autobusů easyBus a poněkud dražší firmy Terravision.

Autem, autopůjčovny

Kdo chce poznat Irsko detailně a vymést každý kout, tak tomu doporučuji si půjčit auto od mnou mnohokrát vyzkoušeného celosvětového rezervačního systému. Každá půjčovna aut nabízí denně do rezervačního systému své aktuální cenové nabídky. Díky velké konkurenci a množství firem, vám tak vyhledávač nabídne vypůjčení auta u renomované firmy se značnou slevou, kterou u dané autopůjčovny nikdy nedostanete. Týdenní vypůjčení auta Opel Corsa a jemu podobných vyjde na cca 130 Euro, což pokud budete cestovat ve čtyřech je cena více než příznivá.

V Anglii už se tak levně auto půjčit nedá, navíc je zde obrovský problém s nedostatkem parkovacích míst, a téměř všude na vás budou číhat parkovací hodiny, které celou tu srandu ještě více prodraží. Toto ale neplatí ve Skotsku, kde naopak je poměrně nízká hustota osídlení a tak s parkováním nejsou takové problémy, mimo velká města.

Letecky, letadlem

Letecká doprava mezi Irskem a Velkou Británií, respektive Anglií, Skotskem a Walsem je velice rozšířená a vyjde na přijatelný peníz. Obzvláště nízkonákladové letecké společnosti působící v tomto regionu nabízejí poměrně hustou síť za libové peníze. Do doby než UK zavedla speciální poplatky za znečišťování ovzduší byly ceny za letenky mezi těmito ostrovy opravdu nízké. U low cost dopravců se dala sehnat letenka při včasné rezervaci i za £ 10,-. Dnes to platí pouze za podmínky že cestujete bez zavazadla které byste chtěli odbavit.

Pokud si vše naplánujete dopředu, pak se lze relativně levně dopravovat i vnitrostátně v Irsku například z Corku do Dublinu s firmou Ryanair která nabízí letenky v akci za € 10,-. Totéž platí i o dopravě v UK především mezi Skotskem a Anglií. Když si včas vše ošéfujete, tak vyjde dráž doprava z letiště do center měst, nežli samotná letecká doprava.

Trajektem, lodí

Pokud plánujete svojí cestu dostatečně dopředu, pak se vyplatí si zakoupit i letenku pro přepravu mezi Irskem a Skotskem či Anglií, jelikož ceny za přepravu trajektem nepatří k úplně nejlevnějším. V případě že se rozhodnete pro loď, která má také své kouzlo a vlastníte jízdenku Interrail, pak lze obdržet slevu 50 % na lodní lístek u společnosti Stena line na trase Belfast - Stranraer, kde činí normální jízdné v letních měsících £ 23,-. Lodní lístek na trajekt si lze zakoupit i přes vyhledávač všech trajektů v Evropě.

 

<< cestování | LEVNÉ UBYTOVÁNÍ >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut