Kypr,Troodos,Omodhos,Klášter Kykko,Treky,Výlety,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
----- Ayia Napa
----- Larnaka
----- Limassol
----- Paphos
----- Nikósie
----- Troodos
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - TURISTIKA, VÝLETY, STEZKY, ZAJÍMAVOSTI

Pohoří Troodos - Troodos, Omodhos, klášter Kykko

Troodos ***

Na velké rozloze ve vnitrozemí Kypru se rozkládá pohoří Troodos. Nejvýše položené obydlené místo je stejnojmenná obec Troodos. Ačkoliv v zimě v Troodu chcípnul pes, tak přes letní měsíce zde bují život díky relativně vysoké nadmořské výšce, která činí 1725 m. Nejvyšší vrchol celého pohoří Troodos se pyšní výškou 1951 m. Díky radarové základně však není hora Chionistra, neboli Mount Olympos běžně přístupná.

Jestliže v letních měsících hledáte místo, kde byste mohli dýchat svěží a vlhký horský vzduch a procházet se po nenáročných stezkách, pak ideálním takovým místem je horská obec Troodos. Nejzajímavější výlet nabízí nenáročná čtyři kilometry dlouhá stezka Kaledonia, která vede k jediným vodopádům na Kypru. Začátek stezky začíná 2 km jižně od Troodu u silnice těsně před křižovatkou směrem na Platres. Stezka není v dobrém stavu a navíc je špatně značená, tudíž jediným ukazatelem vám bude malá říčka kolem níž se jde až k vodopádům.

Velkým lákadlem pro vyznavače zimních sportů je lyžování na svazích pohoří Troodos. Sjezdovky jsou nenáročné a dokonce je vám k dispozici i lyžařská škola. K horské chatě pod horou Mount Olympos se snadno dostanete po mírně stoupající asfaltové cestě z obce Troodos. Pokud se počasí vydaří a je běžná zima, pak není problém narazit na půlmetrovou pokrývku sněhu.

Omodhos ***

Nekrásnější obcí v horské oblasti Kypru je bezesporu vesnička Omodhos. V obci najdete velice zachovalé původní stavení kolem hlavního náměstí. Při procházce po tomto náměstí máte pocit, že jste se vrátili o několik století zpět. Jižní část náměstí je zakončena velice důležitou stavbou s cennou památkou. Jedná se o klášter svatého Kříže, ve kterém je na jeho nádvoří umístěn kostel, v němž je uchován úlomek Kristova kříže a provazy, jimiž byl spoután.

Po prohlídce kostela svatého Kříže můžete navštívit nejedno domácí muzeum s ukázkou původního zemědělského nářadí, které používaly jejich předkové. Stejně tak si lze prohlédnout veškeré jejich pozůstalosti, které si mezi sebou předávají již několik generací. Nakonec vám bude nabídnuta možnost koupit si po ochutnávce vynikající domácí víno za libové peníze či typické omodské krajky.

Kykko ***

Na ostrově Kypr naleznete několik klášterů. Jeden z nich je však nejslavnější a také nejbohatší. Tím je klášter Kykko, který se nachází na severních svazcích pohoří Troodos. Ke klášteru patří i okolní pozemky, které v minulosti představovaly cenný majetek. Klášter byl založen kolem roku 1100 za vlády byzantského císaře Alexia Komena.

Ve své sbírce různých ikon vlastní i jednu z nejcennějších, kterou je ikona Panny Marie, jež prý namaloval evangelista svatý Lukáš. Tato madona je jeho jednou ze tří posledních dochovaných obrazů. Další prezentované ikony pocházejí také z ruských pravoslavných chrámů se kterými klášter Kykko udržoval bližší vztahy.

<< Nikósie | MAPA KYPRU >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut