Kypr,Paphos,Pafos,Ayios Neophytos,Akamas,Afrodita,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
----- Ayia Napa
----- Larnaka
----- Limassol
----- Paphos
----- Nikósie
----- Troodos
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - PAMÁTKY, ZAJÍMAVÁ MÍSTA, ZAJÍMAVOSTI

Paphos a okolí - Nea Paphos, Královské hrobky, Ayios Neophyptos, Akamas, Lara Beach

Paphos (Pafos) *

Nový Paphos je moderní město bez žádných zajímavostí, kvůli kterým by jste měli vyrazit obdivovat jeho ulice. Všechny zajímavé místa a památky leží mimo centrum Paphosu, což je souhrnný název dvojměstí Pano Paphos (Horrní Paphos) a Nea Paphos, který leží u přístaviště. Ktima ležící pouze 1,5 km od přístavu je místními obyvateli nazývaná Pano Paphu a je hlavním městem této oblasti. Na okraji Ktimy u pobřeží pak najdete královské hrobky.

Nea Paphos *****

Jižním směrem, jen dva kilometry od města Paphos u pobřeží moře leží městečko Nea Paphos. Historie tohoto města je velice dlouhá, neboť jeho založení se datuje k roku 310 před Kristem. Největšího rozkvětu zažíval Nea Paphos v římské době, kdy byla postavena většina staveb, jejichž dochované pozůstatky dnes můžeme obdivovat. Ačkoliv za celou svou dlouhou historii byl Nea Paphos několikrát napadán agresory, přesto největší škody byly způsobeny zemětřesením, které bylo zaznamenáno v letech 342 a 1222 po Kristu.

Po příjezdu do přístaviště v Nea Paphos ihned zaregistrujete nejzajímavější stavbu v přístavu, kterou je paphská pevnost. Původně byla postavena jako byzantská pevnost, poté však byla Benátčany rozbořena, jelikož ji nedokázali uchránit před nájezdy Osmanů. Následně ji Turci opět postavili a rozšířili. V pozdějších dobách byla využívána jako skladiště až doby, než se stala chráněnou památkou a v roce 1953 poškozena zemětřesením.

Nejzajímavější památky na vás však čekají po vstupu do areálu, kde se dříve nacházela většina historických staveb. Vstupné jsou 2 kyperské libry. Hlavní atrakcí jsou dochované mozaiky s náměty z řecké mytologie, které pocházejí ze 4. století před Kristem. Většina z nich je po restaurování ve výborném stavu a některé z nich svým motivem zaujmou nejednoho muže. Ostatně to, že se v minulosti jako námět často používala žena v rouše Evy se můžete také přesvědčit při návštěvě hrobek královen a králů v egyptském Luxoru.

Nejzajímavější mozaiky jsou v domech Dionýsa, Orfea a Aiona. Dalšími zajímavostmi jsou Theseova vila, která ve své době měla více jak 100 pokojů. Oddechnout si můžete v římském ódeionu, což je restaurované půlkruhové divadlo s jedenácti řadami sedadel z původních 25. Jižně od divadla kdysi býval asképieion, římský chrám boha lékařů Asklepia, z něhož však moc nezůstalo. Cestou zpět k východu můžete ještě mrknout na zříceninu hradu Saranada Kolones, který však roku 1222 zničilo zemětřesní, díky čemuž zbyly jen ruiny.

Královské hrobky v Ktimě *****

Dva kilometry severně od paphského přístavu, nedaleko města Ktima se u pobřeží moře nachází archeologické naleziště královských hrobek, neboli Tombs of the Kings. Stejným názvem je obdařená i silnice, u které hrobky najdete, což usnadňuje orientaci. Do areálu se platí vstupné 1 kyperská libra. Zdarma je pouze parkoviště u vchodu. K prohlídce na vás čeká více než stovka hrobek, z nichž některé jsou více než luxusní.

Ačkoliv by se dle názvu mohlo na první pohled zdát, že jde o hrobky pouze králů jako je tomu třeba v případě hrobek v údolí králů v Egyptě, tak bohužel tomu tak není. Hroby jsou z období od 3. století před Kristem do 3. století po Kristu. Místo králů v hrobech odpočívali členové ptolemaiovské aristokracie. Při prohlídce areálu vás nejvíce určitě zaujmou hrobky, v jejichž útrobách se nacházejí nádherné sloupy, které zabraňují propadu stropu.

V celém areálu můžete nahlédnout do všech hrobek, které jsou volně přístupné, což je naprostá většina z nich. Do žádné hrobky se neplatí extra vstupné navíc.

Ayios Neophytos ****

Necelých deset kilometrů severně od města Paphos ve výšce 612 metrů nad mořem s nádherným výhledem na moře naleznete klášter Ayios Neophyptos. Název kláštera je pojmenován po mnichovi, který se rozhodl stranit se běžnému životu. Utekl do hor, kde si přímo vedle kláštera vykopal ve skále jeskyni ve které pobývat a studovat teologii. Později byl po něm pojmenovaném i klášter vedle kterého si vybudoval své sídlo.

Poté co se stal Neofyt známou osobností a začalo ho navštěvovat více učedníků si vykopal ještě jednu jeskyni o několik metrů výše nad prvně vyhloubenou jeskyní. Ze své jeskyně mnich Neofyt vycházel pouze na nedělní kázání do sousedícího kláštera, který lze zdarma navštívit. Uprostřed kláštera je malá kaple s nádhernými freskami, což je asi tak to jediné čím může tento klášter běžného návštěvníka zaujmout.

Akamas ***

Až na konci západního výběžku Kypru leží poloostrov Akamas. Ten je známý především díky bohyni lásky Afroditě. Na samotný cíp ostrova vede silnice z obce Polis, která je zakončena parkovištěm. Malé jezírko s mělkou vodou vzdálené od parkoviště pouze několik desítek metrů, které nikterak extra nevyniká se nazývá Afroditiny lázně. Dle mýtů se zde prý bohyně lásky scházela k milostným hrám se svými nápadníky. Škoda že Afrodita neobjevila mnohem lepší koupele s vodopády třeba v Karibiku, jelikož její hnízdečko lásky není žádný romantický zázrak.

Po prohlídce Afroditiny lázně můžete vyrazit na malou nenáročnou procházku po poloostrově Akamas třeba po stezce značená jako Aphrodite Trail, která je z několika okruhů nejhezčí. Začátek turistické trasy je u Afroditina jezírka. Největší problém je v jejím značení, které je v začátku, kdy se proplétáte malými keříky poněkud horší. Značky se vyskytují pouze náhodně na balvanech. Délka celého okruhu je bratru plus mínus 8 km. V první fázi stezky se neustále stoupá. Cestou budete míjet zbytky kláštera Rigena. V polovině cesty dorazíte na nejvyšší místo stezky Mt. Sotiras, odkud je nádherný výhled na samotný cíp poloostrova Akamas. Poté budete již pouze prudce klesat v serpentinách až k pobřežní prašné silnici u moře, která vede zpět do výchozího bodu cesty.

Lara Beach **

V klidném místě 25 km severně od města Paphos, kam vede pouze prašná neudržovaná cesta plná výmolů se nachází pláž Lara Beach. Je to vcelku pěkná dlouhá písečná pláž v zálivu, která je významná tím, že na ní každoročně hnízdí želvy obrovské a želvy karetové. Z důvodů velkého přívalu návštěvníků do těchto míst se od roku 1978 každé léto o nakladená vajíčka v písku starají ochránci přírody, což dokazují povalující se drátěné klece.

Na pláži je malý přístřešek, ve kterém se můžete dočíst bližší informace o projektu na ochranu těchto želv, které jsou celosvětově chráněné. Stejně tak můžete nad pláží Lara Beach posedět pod malým přístřeškem a vychutnávat šum moře s příjemně vanoucím větrem, nebo si dát svačinu.

<< Limassol | NIKÓSIE >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut