Kypr,Nikósie,Nicosia,Lefkosia,Hlavní město Kypru,Hranice příměří

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
----- Ayia Napa
----- Larnaka
----- Limassol
----- Paphos
----- Nikósie
----- Troodos
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - PAMÁTKY, ZAJÍMAVÁ MÍSTA, ZAJÍMAVOSTI

Nikósie / Lefkosia - hlavní město Kypru

Nikósie neboli turecky Lefkosia, je hlavním městem Kypru. Od roku 1963, kdy bylo kvůli etnickým srážkám mezi tureckým a řeckým obyvatelstvem rozděleno linií příměří, nebo také známé jako Green Line, je jediným rozděleným hlavním městem na světě. Dříve jezdili lidé obdivovat rozdělený Berlín do Německa, dnes hlavní město Kypru. Historický střed města je obestavěn velikými benátskými hradbami, které jsou v zachovalém stavu po celém svém obvodu jak na jižní řecké části, tak i na severní turecké.

V důsledku rychlého rozdělení města zůstala některá důležitá místa na turecké straně, díky čemuž je turecká část Nikósie více atraktivní nežli část řecká, ve které se z ulic vytratil život. Jediný městský hraniční přechod, kterým se dostanete do turecké části Nikósie, čímž zároveň navštívíte Severní Kypr, se nachází vedle západní části hradeb na vnějším obvodu u bývalého hotelu Ledra Palace. O tom jaké potřebujete cestovní doklady k překročení hranice najdete na stránce se základními informacemi pro cestu na Kypr.

Nikósie (Nicosia) **

V řecké části Nikósie toho je z historického hlediska celkem hodně, ale bohužel při pro prohlídce města a jeho úzkých uliček si budete připadat jako v městě duchů. V horkém létě, kdy do Nikósie míří větší množství turistů narazíte alespoň na ně. Jindy vám slepé ulice, které jsou zabarikádovány sudy a ostnatými dráty oživí nedávnou historii, kdy zde probíhala téměř válka.

Za prohlídku stojí několik kostelů a mešit, ale žádná z nich není nikterak úchvatná, že by se výrazně odlišovala od ostatních. Nejvíce fotografované místo je v okolí arcibiskupského paláce, u něhož stojí veliká socha Makaria III. Nedaleko od něj stojí dům dragomana hadžiho Georgakise Kornesia. Tento dům je nejvýznamnější ukázkou městské architektury v historické části Nikósie. Před opuštěním města ještě doporučuji navštívit restaurovanou čtvrť Laiki Geitonia, ve které jsou úzké uličky se starými domy a mnoha obchody. Čtvrť leží naproti hlavní poště přes silnici.

Lefkosia ***

Po překročení linie příměří na vás čeká úplně jiné město, než to z kterého jste právě přišli. U kyrénské brány, která je hlavní vstupní branou přes hradby do Lefkosie si můžete v informačním středisku zdarma vyzvednout mapu města. Po celý den je Lefkosia velice rušným městem a to i v těsném sousedství linie příměří, kterou střeží jednotky OSN. Nejzajímavější stavbou Lefkosie je mešita Selimiye, která vznikla po roce 1570 přestavbou z katedrály sv. Sofie. Nachází se nedaleko hlavního tržiště, na které vás nasměruje jakýkoliv Turek.

V blízkém okolí mešity Selimiye najdete mnoho obchodů a zastřešené tržiště, jež vzniklo též z původně křesťanského chrámu. Na tržnici lze nakoupit různé koření a jiné produkty, jak je tomu ostatně zvykem na typických arabských tržištích. Jen několik metrů dále podél linie příměří stojí Büyük Han, neboli „Velký hostinec“, který byl postaven již v roce 1572. Jeho zvláštností je malá mešita uprostřed nádvoří. Vstup na nádvoří je volně přístupný a zdarma. Za povšimnutí stojí ještě dům Derviše paši s typickou osmanskou architekturou. Derviš paša byl klasický představitel éry 19. století, který byl zároveň první vydavatel tureckých novin na Kypru.

<< Paphos | TROODOS >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut