Kypr,Limassol,Kourion,Apollonův chrám,Pevnost Kolossi,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
----- Ayia Napa
----- Larnaka
----- Limassol
----- Paphos
----- Nikósie
----- Troodos
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - PAMÁTKY, ZAJÍMAVÁ MÍSTA, ZAJÍMAVOSTI

Limassol a okolí - Kourion, chrám Apollona Hylata, pevnost Kolossi

Limassol *

Nejvýznamnějším přístavem na Kypru je Limassol. Z limassolského přístaviště můžete využít trajekt při cestách do Izraele nebo Egypta. Limassol je největším městem celé oblasti. V centru města toho z historických památek moc nenajdete. Pokud nebudu počítat vcelku běžné mešity, muzeum středověku, etnografické muzeum a archeologické muzeum, pak na nic víc při procházce městem nenarazíte. Jedinou výjimkou je malý hrad obestavěn ze všech stran zástavbou a stromy, který pochází ze 14. století. Dříve hrad používala kyperská armáda jako svojí základnu. Dnes jeho prostory využívá muzeum středověku.

Téměř většinu starších budov u hlavní nábřežní promenády nahradily moderní domy a velký park, kde se v noci promenáduje spousta místních domorodců. Jestliže nehledáte obchody, nebo kanceláře lodních společností, které zde mají svá sídla, ale naopak památky a krásné uličky, pak je zbytečné Limassol navštěvovat.

Kourion *****

Jedním z nejzajímavějších míst na celém ostrově Kypr je starodávné město Kourion, které bylo založeno již v 16. století před Kristem. Dnes lze v Kourionu spatřit mnoho archeologických vykopávek a nalezišť, které zbyly z kdysi nejvýznamnějšího místa na Kypru. Vše umocňuje i výborná poloha u moře s nádherným výhledem na obzor. Vstupné do areálu, kde lze i v klidu zaparkovat auto činí 1 kyperskou libru.

Po příjezdu na parkoviště na vás jako první památka čeká Eustoliův komplex, což byl bývalý soukromý palác, který se stal místem oddychu. Později k paláci přibyly i římské lázně. Z celého komplexu dnes můžete obdivovat podlahové mozaiky s různými motivy. Stavba je dnes zakryta jednou mohutnou střechu, která chrání památky před silným slunečným zářením a občasnými přeháňky v zimním období.

Další zajímavostí Kourionu je divadlo vzdálené jen několik metrů do Eustoliova komplexu, jež bylo postaveno z vápencových kvádrů na konci 2. století před Kristem. Poloha hlediště je umístěna s výhledem na moře, což pro většinu návštěvníků divadla musel být krásný zážitek. Bohužel v pozdější dobách ve 3. století po Kristu bylo divadlo přestavěno k využívání štvaní zvěře a jiným zápasům.

Na poměrně veliké ploše zde najdete mnoho památek. Mezi další zajímavosti patří zřícenina raně křesťanské baziliky z 5. století po Kristu, která se vyznačuje tím, že střechu nesly čtyři sloupy. Stejně tak je zajímavý bývalý dům gladiátorů, na jehož podlaze se dochovala mozaika s motivem gladiátorů, kteří bojovali v amfiteátru. Koho historie neosloví, ten si může prohlédnout technické řešení vytápění podlahy v budovách, které sloužily jako lázně.

Chrám Apollona Hylata  ****

Ačkoliv následující stavby jsou součástí města Kourion, přesto jsem je oddělil jako samostatný celek, jelikož leží zhruba 3 km východně od hlavního areálu Kourion, kam je nutné se dopravit. Po dvou kilometrech jízdy vpravo od hlavní silnice můžete navštívit stadion, který byl vybudován ve 2. století po Kristu. O jeden kilometr dál se pak nachází areál včetně Apollónova chrámu

Konstrukce stadiónu u které ho se nachází i parkoviště je ve tvaru písmene U s délkou závodní plochy 186 metrů, díky čemuž byl určen zejména pro běh. Bohužel se toho moc nedochovalo a dnes místo velkého hlediště se sedmi řadami kamenných sedadel najdete jen pouhé ruiny, což si uvědomují i památkáři, díky čemuž se žádné vstupné na stadion neplatí.

Od stadionu můžete k Apollónově svatyni pokračovat buď pěšky po pěkné pěší stezce, nebo se dopravním prostředkem převézt pouhý jeden kilometr. Chrám Apollona Hylata pochází z 8. století před Kristem. Apollón byl na Kypru uctíván jako ochránce lesů, neboli Hylates. Vstupné do areálu je zdarma.

Kolossi ***

Devět kilometrů západně od Limassolu leží pevnost Kolossi. Název pevnost je v tomto případě trochu nadnesené, ale na kyperské poměry lze opravdu hovořit o pevnosti, která byla postavena v roce 1210. Jen o několik roků dříve v roce 1191 se na místě, kde se později hrad postavil setkal anglický král Richard Lví srdce s vládce Amathuntu Izákem Komnenem. Zanedlouho nato toto území dobyl. Během své dlouhé historie byla pevnost Kolossi využívaná velitelstvím rytířů johanitského řádu.

Po pádu posledního křižáckého hradu ve Svaté zemi se řád usídlil na Kypru do doby, než našel se své nové útočiště na ostrově Rhodos. Zajímavý je vstup do pevnosti, jelikož jdete přes malý padací most, čímž nabudete dojmu že se vchází do velkého hradu. Po schodech lze vystoupat až na střechu s vyhlídkou do okolí. Vstupné do pevnosti Kolossi je 1 kyperská libra. V mém případě pokladník mávnul rukou, tudíž jsem nic neplatil.

<< Larnaka | PAPHOS >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut