Kypr,Larnaka,Larnaca,Klášter Stavrovouni,Sultan Tekke,Fotky

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
----- Ayia Napa
----- Larnaka
----- Limassol
----- Paphos
----- Nikósie
----- Troodos
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - PAMÁTKY, ZAJÍMAVÁ MÍSTA, ZAJÍMAVOSTI

Larnaka a okolí - klášter Stavrovouni, Hala Sultan Tekke

Larnaka (Larnaca) **

V jihovýchodní části Kypru leží nikterak velké město Larnaka, které je hlavní městem stejnojmenného regionu. Díky nedalekému mezinárodnímu letišti, které je pro většinu návštěvníků hlavní vstupní branou na Kypr, je město Larnaka známější, nežli hlavní město ostrova, Nikósie. V samotném centru města mnoho historických památek nehledejte, kromě kostela Ayios Lazaros, který je jedním z nejstarších kostelů na Kypru. Ačkoliv má Larnaka dlouhou historii, přesto mnoho starších budov ustupuje nové výstavbě, která společně s promenádou tvoří turistický střed města.

Ayia Napa,Agia Napa,klášter,Kypr,Cyprus

Ayia Napa,Agia Napa,kašna,Kypr,Cyprus

Ayia Napa,Agia Napa,klášter,Kypr,Cyprus

Ayia Napa

Ayia Napa - kašna

Ayia Napa - klášter

Součástí této promenády je i pláž, které patří v letních měsících k hojně navštěvovaným. Její kvalita však značně pokulhává za průměrem. Kdo by chtěl vyrazit na Kypru jen kvůli koupání na této pláži, může rovnou zůstat doma a vyvalit se u Máchova jezera, které nabízí lepší koupání. Ostatní část města tvoři již starší stavby s mnoha obchody nabízející ve svém sortimentu tretky pro turisty na památku.

larnaka

Ayia Napa,Agia Napa,kašna,Kypr,Cyprus

Ayia Napa,Agia Napa,klášter,Kypr,Cyprus

Ayia Napa

Ayia Napa - kašna

Ayia Napa - klášter

Nedaleko za městem u silnice A5 můžete obdivovat zbytky larnackého akvaduktu, který dal v roce 1741 postavit Bekir Paša, což byl turecký guvernér. Ve srovnání s akvadukty, které můžete vidět například v Itálii či jinde ve světě je larnacký aquadukt sice v dobrém stavu a poměrně dlouhý, ale nikterak technicky unikátní. Navíc dostupnost je poněkud náročnější, neboť neleží přímo v centru Larnaky.

Klášter Stavrovouni ***

Pokud budete chtít navštívit klášter Stavrovouni, pak na vás bude čekat necelých 20 kilometrů cesty západním směrem z přímořského města Larnaka. Klášter je umístěn na vrcholku hory ve výšce 680 metrů nad mořem s nádherným výhledem na pobřežní rovinu a pohoří Troodos. Bohužel je ženám do kláštera přístup zakázán, tudíž se budou muset spokojit pouze s kocháním se na okolní krajinu.

Ve starověku byl vrchol hory považován za Olymp a sídlo Afroditina chrámu. V roce 327 po Kristu na těchto místech založila klášter císařovna Helena, matka Konstantina Velikého. Jako dar mu věnovala třísku z Kristova svatého kříže, který přivezla ze své cesty do Jeruzaléma. Z toho pramení i název a význam kláštera, proč je klášter jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Kypru. V překladu Stavrovouni znamená „křížová hora“.

Hala Sultan Tekke *

Jihozápadním směrem od Larnaky u břehu slaného jezera leží muslimské posvátné a poutní místo. Význam má tato mešita zejména pro lidi muslimského vyznání, jelikož v areálu se nachází hrob Ummy Haramy, tety proroka Mohameda. Při doprovodu svého manžela v roce 647 na tomto místě spadla z mezka, což se jí stalo osudným a zemřela. Na její památku byla v roce 1816 nad jejím hrobem postavena mešita.

Ke klášteru Hala Sultan, který obklopuje mešitu se můžete vydat až těsně před odletem z Larnaky. Vzdálenost od odbavovací haly je cca 1,5 km, což pokud máte k dispozici auto je otázka několika minut jízdy. V případě že máte dostatek času před odletem, pak lze vyrazit i pěšky.

<< Ayia Napa | LIMASSOL >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut