Kypr,Informace,Cestovní doklady,Ceny,Měna,Bezpečnost,OP

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - INFORMACE, CESTOVNÍ DOKLADY, CENY

Ostrov Kypr - informace na cestu, cestovní doklady, ceny, kriminalita, zastupitelské úřady

Cestovní doklady

Jelikož je ostrov Kypr již dlouho rozdělen na dvě části, z nichž jižní Kypr obývají řečtí Kypřané a severní turečtí Kypřané, jsou vstupní podmínky na území obou částí rozdílné.

V naprosté většině případů přijíždějí cizinci do jižní části Kypru, která je členem EU. Z tohoto důvodu se na ně vztahují pravidla pro cestování mezi členskými státy Evropské unie. Pro cestu vám tak postačí OP (občanský průkaz) se strojově čitelným kódem za předpokladu, že vás nebude lákat podívat se do severního Kypru. V opačném případě si přibalte do kufru cestovní pas, jehož platnost bude ještě minimálně 6 měsíců po návratu zpět do ČR. Kdo nebyl nikdy v Turecku, má tak snadnou možnost nahlédnout mezi jeho obyvatelstvo.

Jestliže budete cestovat nejprve do Turecka, a pak budete chtít navštívit Kypr, je nutné vlastnit cestovní pas. Předem se však můžete rozloučit s návštěvou jižního Kypr. Jihokyperské úřady vás do své země nepustí, pokud uvidí v pase razítko z Turecka, případně nebudete moc doložit doklad o tom, že jste přicestovali nejdříve do jižní části Kypru. Díky neustálému napětí mezi oběma stranami panují na hranici nestandardní byrokratické podmínky, což se projevuje neuznávání možnosti cestování z Turecka přes severní Kypr do části jižní.

Jiným případem je varianta, že jste přicestovali do řecké části Kypru a chcete si pouze udělat výlet do severního Kypru. V tomto případě je cestování bez problému, ale je nutné vlastnit cestovní pas, abyste mohli překročit linii příměří. Vyplníte pouze vstupní formulář na který dostanete razítko a ten poté opět odevzdáte, až se budete vracet zpět. Od celníků do pasu žádné razítko nedostanete, což může vadit pouze tomu, kdo se bude chtít doma pochlubit překročením demarkační zóny nikoho.

Peníze, měna

Jako platební měna je na Kypru používaná kyperská libra (CYP), kterou však v roce 2007 vystřídá společná evropská měna euro, což pro většinu návštěvníků bude znamenat snadnější nakupování a odpadne tím nutná někdy až dvojí směna peněz. Momentálně se kurz kyperské libry pohybuje kolem 50 Kč za jednu libru. Britské libry, eura či dolary můžete vyměnit ve směnárnách, kterých je ve větších letoviscích všude dostatek, nebo využít služeb bank.

Kyperskou libru si můžete koupit i v České republice za výhodnější kurzy, než které vám nabídnou kyperské banky či směnárny. Ať už si budete chtít vzít na cestu jakoukoliv měnu, určitě neprohloupíte pokud využijete nákup valut v Praze, kde jsou kurzy pro nákup nejvýhodnější. Aktuální kurzovní lístek a odkaz na směnárnu, která na nabízí nejlepší kurzy měn v ČR, najdete na stránce o informacích před cestou. Ten kdo se chystá vyrazit na Kypr cestovat po vlastní ose by určitě neměl zapomenout embosovanou platební kartu, kterou využije při platbě za půjčení auta, ubytování, v obchodě či na čerpací stanici.

Ceny

Ceny čehokoliv nejsou na Kypru vůbec nízké, což je dáno zejména hodně vysokým kurzem kyperské libry s kterou místní moc nešetří a dost zaokrouhlují. Ostatně ani se není čemu divit. Vůči britská libře je ta kyperská ještě tvrdší a tomu odpovídá i přístup. Navíc na Kypr jezdí každoročně velké množství návštěvníku z Velké Británie, kteří nepatří zrovna k těm nejšetrnějším, a jsou ochotni platit vysoké sumy za blbosti. Jídlo v supermarketech je v průměru tak dvakrát dražší, nežli v ČR.

Ceny v oblasti ubytování také nepatří k nejnižším a sehnat levné ubytování na Kypru je dost obtížné, zejména v hlavní sezóně o něj jen tak nezavadíte. Stejně tak tomu je i u veřejné autobusové dopravy, která díky nízkému využívání veřejností je hodně drahá. Téměř každý vlastní osobní auto, což se projevuje i na hustotě spojů a cenách. Naopak velmi příjemným zjištěním pro vás budou ceny autopůjčoven, které jsou v nejnižších kategoriích stejné jako v cenovém ráji, kterým je v Evropě obecně území Španělska, což znamená ceny kolem 10 kyperských liber. Stejně tak ceny pohonných hmot nemají přemrštěné a jsou srovnatelné s těmi našimi. Další položka v rozpočtu, která ho moc nezatíží jsou ceny vstupného do areálů s vykopávkami, které se pohybují kolem jedné až dvou kyperských liber.

Bezpečnost, kriminalita

Při běžném cestování po Kypru se o svou bezpečnost bát vůbec nemusíte ani v pozdních nočních hodinách, jelikož řečtí Kypřané jsou vcelku do pohody. Při svém cestování jsem nikde nepotkal mladé bandy znuděných lidí, které bývají vždy ve světě nejotravnější. Stejně tak je znát bývalý vliv Velké Británie, což je výhoda ve snadné komunikaci s lidmi, jelikož značná z nich ovládá angličtinu.

Jediná místa, kde tak můžete očekávat problémy s obtěžováním jsou velká letoviska, které okupují mladí Angličané potulující se od jedné hospody ke druhé. Jako ostatně všude i zde platí základní pravidlo nenechávat nic v opuštěném vypůjčeném autě na viditelném místě. Ačkoliv samotní řečtí Kypřané ani moc auta nezamykají, přesto se na jihu Kypru vyskytuje i dost tureckých obyvatel, z nichž některé by vidina snadné kořisti mohla zlákat k odcizení i levných věcí z vašeho auta.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky na Kypru

Embassy of the Czech Republic
Arsinois Str. 48, Acropolis, Nicosia
Mgr. Martin VÁVRA - velvyslanec
Tel.: 0035722/421118, 314058
Fax: 0035722/421059
e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz

 

<< aktuální počasí | DOPRAVA NA KYPR >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut