Kypr,Levné letenky,Trajekt,Letiště,Doprava letecky na Kypr

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - DOPRAVA LETECKY, LETENKY, TRAJEKT

Ostrov Kypr - doprava, cestování na Kypr - letadlem, letecky, levné letenky, letiště, trajekt, lodní lístky

Letecky, letadlem

V dávných dobách, kdy neexistovala velká konkurence mezi leteckými společnostmi, a tím i možnost si zakoupit levné letenky, byla nejlevnější doprava na ostrov Kypr jedině trajektem. To bylo ovšem poněkud časově náročné, neboť bylo nutné se nejprve dopravit do Řecka a pak teprve trajektem na Kypr, případně pokračovat lodí do Izraele.

Naštěstí se doba poměrně dost zásadně změnila a už není nutné kupovat předražené charterové lety od českých leteckých společností, jejichž ceny se pohybují za hranicí pětimístných sum. Stačí si buď vyhledat levné letenky v rezervačním systému, ve kterém najdete především klasické letecké společnosti, nebo využít služeb z opačného konce nabídky, kterými jsou nízkonákladové letecké společnosti.

Na následujících řádcích naleznete informace o dopravě pouze na řeckou část Kypru, ačkoliv se lze samozřejmě dopravit letecky nebo trajektem i na severní tureckou část Kypru. Přijdete tím však o možnost navštívit jižní Kypr, zatímco po příjezdu do jižního Kypr lze navštívit i turecký sever. Informace o problematice cestování na Kypr, vstupních podmínkách a cestovních dokladech naleznete na předchozí stránce.

Levné letenky z Rakouska a Německa

Jestliže chcete navštívit ostrov Kypr levně a hledáte na internetu ty nejlevnější letenky, které letecké společnosti nabízejí, pak vám nezbude nic jiného než vyrazit za hranice té naší malé republiky k západním sousedům do Německa, nebo k těm jižním v Rakousku.

Pokud máte blízko rakouské hranice, pak se vyplatí jet do rakouského hlavního města Vídeň. Z vídeňského letiště (VIE) nabízí nízkonákladová letecká společnost SkyEurope levné letenky do Larnaky (LCA), což je mezinárodní letiště v řecké části Kypru. Nejlevnější zpáteční letenky lze koupit již za 64,- včetně všech poplatků. Pro dopravu z Prahy do Vídně lze využít opět stejnojmennou leteckou společnost, nebo vyrazit autobusem. V prvním případě vás bude stát nejlevnější zpáteční letenka 648 Kč, v druhém pak autobusová jízdenka od Student Agency 450 Kč v jednom směru. Tudíž pokud si vše včas zařídíte a pohlídáte akční letenky, je výhodnější cestovat pouze letecky.

Ten kdo má blíže k západní hranici může využít nabídky levných letenek několika společností. Tou první je nízkonákladová společnost TUIfly, která nabízí lety z měst Hannover (HAJ) a Stuttgart (STR). U této společnosti se dají koupit levné letenky pouze v akcích, a to v ceně 78,- za zpáteční letenku. Běžně na ně nenarazíte a ani včasná rezervace nepomáhá k nalezení levných letenek. Obdobným případem je nabídka od nízkonákladové letecké společnosti Condor, jež uvádí do prodeje výhodné letenky pouze výjimečně. Když už na ně narazíte, pak ji lze koupit za 58,- včetně všech poplatků. Odlety za tyto ceny bývají nejčastěji z letiště Mnichov a letiště Frankfurt. Poslední variantou je využití služeb společnosti Air Berlin, která provozuje přímé lety mezi Düsseldorfem a Larnakou. Nejlevnější zpáteční letenky se dají pořídit za cenu 118,-.

Levné letenky z ČR

Kdo je náročný zákazník a požaduje pouze přímé lety, pak mu nezbude nic jiného než se spokojit s nabídkou letecké společnosti Smart Wings, která na Kypr provozuje přímé letecké spojení. Ačkoliv je to sice primárně určený let pro koupáky od CK, přesto lze na tyto lety koupit volnou zbylou kapacitu letadla. Nejlevnější zpáteční letenky se dají koupit za 3000 Kč, když se otevírá prodej na léto. Navíc je těchto nejlevnějších letenek jak šafránu, tudíž kdo nemá zkušenosti s rychlým nákupem akčních letenek na internetu, se s touto cenu může již předem rozloučit.

Další variantou jak se levně dopravit letecky na Kypr je využití přestupu v jiné zemi. Nejlevnější varianta a i nejjednodušší je použití již výše zmíněné leteckého spojení přes Vídeň. Kombinace s jedním přestupem v rakouské metropoli vyjde celkem na 2440 Kč za zpáteční let. Samozřejmostí je včasná rezervace a využití náhodně probíhajících akčních nabídek společnosti SkyEurope.

Už o poznání dražšími variantami jsou kombinace přes území Velké Británie. V úvahu přichází lety z letiště Praha Ruzyně s nízkonákladovou leteckou společností easyJet na britská letiště, kterými jsou London Gatwick (LGW), London Stansted (STN), nebo Newcastle (NCL). Z těchto letišť pak lze využít služeb společnosti Thomsonfly, která provozuje přímé lety do Larnaky. Stejně tak můžete využít i společnost FlyGlobespan. Ani jedna ze společností však nenabízí žádné úchvatně levné letenky. Nejlevnější zpátečku z Londýna pořídíte za £ 99,-.

Letiště Larnaca - LCA (Larnaka)

Na ostrově Kypr se nachází několik letišť. V naprosté většině případů však létají letecké společnosti na mezinárodní letiště Larnaka, ležící na jižním pobřeží ve východní části jižního Kypru. Druhým, už daleko méně využívaným letištěm je Paphos, kam létá jen několik charterových letů, které mají v Paphosu pouze mezipřistání při cestě na necelých 110 km vzdálené letiště Larnaka.

K vzhledem k tom jak velké množství turistů navštěvuje každoročně Kypr je letiště v Larnace naprostá díra, kterou tvoří jednoduché budovy z vlnitého plechu. Obzvláště po příletu budete mít pocit, že nejste v Evropě, nýbrž v Africe.

Jestliže jste na Kypr dorazili s hromadným zájezdem, pak nemusíte řešit dopravu z letiště. V opačném případě záleží zda máte objednané auto nějaké půjčovny aut, nebo se budete spoléhat na služby veřejné autobusové dopravy. Z letiště Larnaka jezdí v pracovní dny autobus do nedalekého stejnojmenného města každou hodinu a cena jízdenky vyjde na půl kyperské libry.

Trajektem, lodí

Z důvodů vysokých cen ropy a nezájmu cestujících byl dřívější provoz mezi řeckým přístavem Pireus a kyperským přístavem Limassol pozastaven a zřejmě ani obnoven nikdy nebude. Pouze v letním období se zatím provozují lodní spoje s dvěma řeckými ostrovy, Izraelem a Egyptem.

Přes kyperskou cestovní kancelář Varianos Travel lze zakoupit lodní lísky na trajekt pouze na řecké ostrovy Rhodos a Kréta. Zpáteční lodní lístek na trajekt na oba ostrovy stojí 292,-. Takto vysoké ceny však od cesty odradí téměř každého kdo o cestě trajektem jen lehce uvažoval. Trajekt vyplouvá jednou týdně.

Stejně tak tomu je i v případě lodního spojení do izraelského přístaviště Haifa a egyptského Port Said. Zpáteční lodní lístek do Izraele vyjde na 244,-. Jestliže by jste chtěli v létě vyrazit z teplého Kypru do horkého Egypta, pak musíte počítat za zpáteční lístek s cenou 260,-. Trajekty jezdí též jednou týdně v každém směru.

 

<< informace | CESTOVÁNÍ PO KYPRU >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut