Kypr,Cestování po Kypru,Autobus,Autopůjčovna,Trajekt,Skútr

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Kypr
>> Kypr - počasí
>> Kypr - informace
>> Kypr - letenky
>> Kypr - cestování
>> Kypr - ubytování
>> Kypr - zajímavosti
>> Kypr - mapa
>> Kypr - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > KYPR - CESTOVÁNÍ PO KYPRU, AUTOPŮJČOVNA

Ostrov Kypr - doprava, cestování po Kypru - autobus, autem, autopůjčovna, trajekt, lodí

Autobusem

Cestování autobusem po Kypru není žádná jednoduchá záležitost na kterou jste zvyklý z jiných ostrovů ve Středozemním moři. Porovnávat vyspělý systém autobusové dopravy na Maltě s tím, na který narazíte na Kypru se ani nedá. Je to dáno zejména velikostí ostrova a také hustotou obyvatelstva. V neposlední řadě jsou Kypřané dosti pohodlní a každá rodina vlastní alespoň jeden automobil. A když už auto, tak žádné mini, ale pořádný pick-up kterým zajedou do každé vinice a sadu.

Autobusy jezdí celkem relativně často pouze v hlavní letní sezóně, v zimě je to o poznání horší. Stejně tak tomu je i v pracovní dny. O víkendu, zejména pak v neděli cestu autobusem na delší vzdálenosti raději neplánujte, jelikož jich jezdí opravdu velmi málo. Ačkoliv je v létě dlouho vidět, přesto autobusové spoje končí poměrně brzo a už kolem šesté hodiny večer jen stěží na nějaký narazíte. O víkendu už ve dvě hodině odpoledne přestává většina spojů jezdit.

Ceny jízdného většiny autobusů jsou vcelku dostupné ve městech a kolem velkých aglomerací na kratší vzdálenosti. Městské ceny autobusů začínají na cenách 0.40,- až 0.80,- kyperské libry v závislosti na vzdálenosti. Nejvyšší ceny jsou u meziměstských spojů, kde se ceny pohybují v rozsahu 2,- až 5,- kyperských liber. V průměru tak ceny vychází kolem 3 Kč na jeden kilometr, což se při velkých vzdálenost na Kypru značně projevuje na vysoké výsledné ceně, kterou je nutné si připravit k zaplacení.

Každopádně cestování autobusem nemohu nikomu doporučit, pokud se chystá detailně prohlédnout celý ostrov a nebýt časově vázán na řídkou dopravní obslužnost, kterou autobusy na Kypru nabízejí. Navíc odjezdy dálkových autobusů jsou v ranních hodinách a ještě k tomu někdy jen jeden spoj denně. Možnost si předem naplánovat cestu dle jízdního řádu také nepřichází v úvahu, jelikož informace o časech odjezdů se jen komplikovaně shánějí.

Autem

Auto je dle mé zkušenosti nejpohodlnější a kupodivu i nejlevnější dopravní prostředek na Kypru, za předpokladu že cestujete alespoň ve dvou a nepůjčíte si zbytečně drahé auto. Navíc cestování autem vám dává časovou nezávislost po celou délku pobytu a možnost navštívit místa, kam běžně autobusy vůbec nejezdí. Na krátké cesty kolem letoviska si lze samozřejmě půjčit také skútr pro který platí obdobné podmínky jako u půjčení auta.

Silniční předpisy

V silničních předpisech na vás čekají nemalé změny. Nejpodstatnější změnou je směr jízdy. Na Kypru se jezdí na rozdíl od ČR vlevo, to znamená v opačném směru. Tato zásadní odlišnost může někomu zpočátku vadit, ale po najetí cca 100 km v městského provozu si zkušený řidič rychle zvykne. Ovládací pedály spojky, brzdy a plynu jsou naprosto stejné jako v kontinentální Evropě, tudíž s ovládáním vozu nebudete mít sebemenší problémy.

Bohužel při výrobě auta zůstávají převodovky s řazením ve stejném pořadí jako je tomu u nás. Zpočátku si tak musíte zvyknout, že levou rukou budete řadit jedničku od sebe ke spolujezdci a pětku k sobě. Největší problém vám tak bude činit řazení z třetího rychlostního stupně na druhý. Kdo je levák, tak ten bude zřejmě v naprosté pohodě.

Při jízdě po dálnici nemusíte platit žádné poplatky, ale vyplatí se dodržovat maximální rychlostní limit 100 km/h. Mimo obec si to můžete rozpumpovat na 80 km/h, v obci pak na klasických 50 km/h. Vzdálenosti jsou udávané v metrické míře a povolené maximální rychlosti v km/h. Celkem často jsem potkal policajty co měří rychlost, tudíž se vyplatí předpisy dodržovat, neboť případně pokuty za dopravní prohřešky nejsou zanedbatelné.

Autopůjčovny

Půjčení auta na Kypru je naprosto běžná a často využívaná služba. Záleží pouze na vás, zda si budete chtít auto půjčit v místě vašeho pobytu, nebo zda zvolíte možnost si ho převzít rovnou po příletu na letišti v Larnace, případně v Paphosu. Hlavními čtyřmi faktory, které ovlivňují výslednou cenu půjčení auta, jsou tak zejména místo půjčení a vráceni auta, období kdy na Kypr přijedete, kategorie půjčeného vozu a samozřejmě délka vypůjčení. V období mimo hlavní sezónu jsou ceny půjčení za jeden den až o 50 % nižší, než o prázdninách v červenci a srpnu.

Levné autopůjčovny

Jak už to tak většinou bývá, nejlevnější ceny dosáhnete, pokud si auto předem objednáte přes internet a auto si převezmete na letišti. Při porovnání nabídek jednotlivých půjčoven aut, ať už celosvětových firem či místních zjistíte, že se ceny značně liší u stejného vozu v řádu několika euro za jeden den vypůjčení. V oblasti služeb půjčovaní osobních aut platí naprosto opačný přístup při rezervaci auta, než který zastávají nízkonákladové letecké společnosti. To znamená neprovádět rezervaci přímo na jejich webu, ale přes velké rezervační systémy.

Jestliže hledáte nejlevnější ceny, pak musíte využít služeb zprostředkovatelských firem, které díky velkému objemu půjčovaných aut mají nemalé velkoodběratelské slevy, díky čemuž je jejich cenová nabídka vždy lepší nežli ceny které vám nabídnou samotné autopůjčovny. Na ostrově Kypr nabízí v celosvětovém rezervačním systému nejlevnější auta půjčovna aut Platinum rent car. Kdo není náročný na prostor v kabině, může mu postačit například Fiat Panda za kterou zaplatí € 13.89,-. Samozřejmě při delší době vypůjčení, cena ještě o nějaký ten cent klesne. Málokde jsou třeba tak levná auta ve vyšších kategoriích jako právě na Kypru, což se přímo nabízí si připlatit jen několik euro a ihned přesedláte třeba do Mazdy 323 či Golfu. Na rozdíl od Španělska nečekejte nejnovější modely s malým počtem najetých kilometrů. Jedná se vždy o trochu starší vozy, ale ve slušném stavu. Důkladná prohlídka vozu při převzetí se rozhodně vyplatí. Zejména nějaké ty škrábance je důležité mít zapsané ve smlouvě.

Podmínky vypůjčení auta

Základní podmínku výhodného vypůjčení auta přes internet, je nutnost vlastnit embosovanou platební kartu, kterou je nutné mít s sebou i při předání auta, jelikož s ní budete doplácet zbytek platby. Jakékoliv jiné elektronické platební karty autopůjčovny nepřijímají, jelikož embosky jsou zárukou platební morálky zákazníka.

Velmi mladí řidiči, kterým je méně než 22 let se bohužel s půjčením auta mohou předem rozloučit. I když je vám více jak 22 a méně než 25 let, pak platí ještě podmínka vlastnit řidičský průkaz minimálně 3 roky. U ostatních osob postačí minimálně jeden rok starý řidičák. Neznám jaké všechny typy průkazů existují, ale pokud máte datum vydání mladší než je rok 1999, pak můžete být v klidu, protože z tohoto roku vydání prezentuji svůj vlastní řidičský průkaz bez jakýchkoliv problémů. Tudíž pokud je ten Váš alespoň zalitý v plastu, pak máte vyhráno.

Poslední poznámka na kterou bych chtěl upozornit, je důkladné přečtení výpůjčních podmínek. Zejména pak je důležitá pasáž kolem podmínky s jakým množstvím paliva se vrací auto. Komu na penězích moc nesejde, toho to zajímat moc nemusí, ale pro ostatní je to užitečná informace. Mnoho firem si kompenzuje své zisky výdělkem nad množstvím benzínu, který necháte v nádrži. Dle délky vypůjčení a společnosti se vrací auta buď se stejným množstvím s jakým jste ho převzali, nebo dostanete plnou či poloviční nádrž a auto odevzdáváte s prázdnou nádrží. Poslední varianta je právě ta, na které autopůjčovny vydělávají nemalé peníze.

Každý se bojí jezdit na rezervu, což se firmám libí a s dotankováním pouze několika litrů benzínu předávají vůz dalším zákazníkům. Já mám vždy připravenou dvoulitrovou PET láhev s benzínem, kterou doliji do auta až když naprosto klekne, pak s dobrým pocitem téměř prázdné nádrže jedu odevzdat auto na letiště. Je to sice finta pouze pro pár vyvolených bez strachu o nastartování auta, ale jiný způsob boje proti těmto praktikám, které sami autopůjčovny nazývají "fuel business" neexistuje.

Trajektem, lodí

Lodní dopravu na okolní pevninu a řecké ostrovy jsem již popsal v kapitole doprava na Kypr. Na výběr toho moc není, navíc trajekty z ekonomických důvodů vyplouvají pouze v lení turistické sezóně. V každém větším letovisku můžete samozřejmě narazit na nabídku lokálních výletů lodí kolem pobřeží s různým programem a též cenami.

 

<< doprava na Kypr | LEVNÉ UBYTOVÁNÍ >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut