Švédsko,Mapa Švédska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > ŠVÉDSKO - INFORMACE O ZEMI - MAPA ŠVÉDSKA

Švédsko - mapa Švédska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Švédské království
Rozloha: 449964 km²
Počet obyvatel: 8946193 - 1997
Geografická poloha: severní Evropa, 60°10´SŠ, 14°10´VD
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Stockholm - 1 545 000 (1995)
Další města: Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Örebro
Měna: SEK - švédská koruna = 100 öre
Jazyky: švédština (93%), finština, laponština
Správní rozdělení: 24 provincií
Etnické složení: Švédové (90%), autochtonní Finové (2%), Laponci
Náboženství: evangelicko-luteránská církev (89%), katolíci (1%)
Podnebí: na jihu a v centrálních oblastech mírné přímořské, na severu kontinentální a subpolární, průměrné teplota ve Stockholmu -4°C v lednu a 18°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Stockholm lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Švédsko - aktuální online počasí Stockholm

Historie: Švédové jsou na území původně obsazeném germánskými kmeny doloženi kolem roku 300. O dvě století později již vznikl Švédský kmenový svaz s centrem v Uppsale. Švédové postupně pronikali do Finska a Ruska, ve třicetileté válce získalo Švédsko území v severním Německu. Za napoleonských válek o většinu držav Švédsko přišlo (např. o Finsko). V té době byl za švédského krále přijat Napoleonův maršál Jean-Baptiste de Bernadotte, zakladatel dodnes vládnoucí dynastie. V obou světových válkách si Švédsko zachovalo neutralitu. Švédsko je jednou z mála evropských zemí, které se již dvě stě let nezapletlo do žádného válečného konfliktu. V roce 1995 bylo přijato do Evropské unie.
Víza/doklady: K návštěvě Švédska stačí českým občanům platný pas či průkaz totožnosti. Platí průkazy totožnosti vydané po roce 1993. Při pobytu delším než 90 dní je třeba požádat si o pobytové povolení pro občana EU. Pro psy, kočky a fretky je vyžadováno potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Jiná rizika: Švédové od některých turistů vyžadují dostatečné finanční prostředky na cestu do země. Pokud má turista již zajištěno ubytování, požadují pohraničníci 300 švédských korun na den a osobu. V ostatních případech musí turisté prokázat, že mají k dispozici 600 korun na den. Ve švédských věznicích je v současné době několik českých občanů, kteří byli zadrženi za pašování drog. Většina trestů se pohybuje v rozmezí mezi osmi a desíti lety.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Stockholm - radnice (Stadshuset) z jejíž věže je nádherný pohled na město, královský zámek (Kungliga slottet)- ve 12.00 můžete zhlédnout výměnu stráží,Skanzen (nejstarší muzeum v přírodě na světě), Vasa museet, řada kostelů, náměstíček atd. Vadstena - město u jezera Vättern (2. největší ve Švédsku) s renesančním zámkem a kostelem Blakyrkan (jsou zde uloženy ostatky sv. Birgitty, zakladatelky místního kláštera). Visby - ve středověku významné hanzovní město,kruhové opevnění ze 13. st., dóm Panny Marie. Jokkmokk - vesnice za polárním kruhem, horské a laponské muzeum AJTTE, pravidelné trhy. Národní park Sareks. Uppsala - významná gotická katedrála (spolu s dómem v Lundu největší ve Švédsku, bývalé pohřebiště králů), zámek Slottsbacken (nynější podoba je z 18. st.), nejstarší skandinávská univerzita (zal. 1477) s univerzitní knihovnou (nejvýznamnějším svazkem je tzv. Stříbrná bible - Codex Argenteus, kterou Švédové ukořištili za Třicetileté války v Praze). Gota kanál - spojuje dvě největší švédská města Stockholm a Goteborg (a Baltské moře se Severním), vznikl důmyslným propojením jezer a řek a z části umělým prokopáním pevniny, samotný kanál je dlouhý 190,5 km, mezi nejzajímavější místa patří Berg, kde se nachází sedm zdymadel. Falun - důl na měď ze 13. st. (nejstarší na světě), také středisko zimních sportů. Dalarna - "srdce Švédska" - nádherná krajina (jezera, lesy), městečko Nusnes, kde se vyrábí malovaní dřevění koníci považovaní za symbol Švédska. Tannforsen - největší švédské vodopády (výška 38 m, šířka 50 m). Goteborg - 2. největší město, významný přístav,Goteborg Maritima centrum - námořní muzeum, moderní budova opery, náměstí krále Gustava II. Adolfa (zakladatel moderního Goteborgu), kde stojí nová i stará radnice.
Mapy: Švédsko - mapa Švédska
  Švédsko - železniční mapa Švédska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Švédsko,mapa Švédska,Sweden,map of Sweden

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Srbsko | ŠVÝCARSKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut