Srí Lanka,Mapa Srí Lanky,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy na Srí Lanku

Nabídka zájezdů na Srí Lanku

Sponzorované odkazy

 

Asie - informace o zemi

Navštívené země

>> Čína
>> Jordánsko
>> Kazachstán
>> Kyrgyzstán
>> Maledivy
>> Mongolsko
>> Srí Lanka
>> Sýrie

Luko2 > cestování > SRÍ LANKA - INFORMACE O ZEMI - MAPA SRÍ LANKY

Srí Lanka - mapa Srí Lanky, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Srí Lanka - fotky

Oficiální název země: Republika Srí Lanka, dříve Cejlon
Rozloha: 65610 km²
Počet obyvatel: 18762075 - 1997
Geografická poloha: jižní Asie, 8°45´SŠ, 82°30´VD
Časové pásmo: GMT + 5:30
Hlavní město: Kolamba (Colombo) - 1 994 000 (1992)
Další města: Šrí Džajavardanapura, Dehivala, Moratuva, Jápané
Měna: LKR - šrílanská rupie = 100 centů
Jazyky: sinhalština (72%), tamilština (20%), indoportugalština, šrílanská kreolská malajština
Správní rozdělení: 9 provincií
Etnické složení: Sinhalci (74%), Tamilové (18%), Maurové (7%)
Náboženství: hínajánový buddhismus (69%), hinduisté (15%), muslimové (7%), katolíci (6%)
Podnebí: tropické monzunové, průměrná teplota v hlavní městě je 27°C
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Colombo lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Srí Lanka - aktuální online počasí Colombo

Historie: Původní obyvatelé ostrova Veddové byli roku 504 př.n.l. podrobeni Sinhálci, obyvatelsko obráceno na buddhismus. Postupně na ostrov začali pronikat Tamilové z Indie a zatlačili Sinhálce na jih. V době evropských mořeplaveckých výprav ostrov postupně ovládli Portugalci (16. stol.), Nizozemci (17. stol) a nakonec jej dobyli Britové. V roce 1948 se stal Cejlon nezávislým státem, jehož hlavou v rámci Commonwealthu nadále zůstával britský panovník. V roce 1972 se země prohlásila republikou a přijala sinhálský název Srí Lanka. Tím byl nastartován proces dalšího znevýhodňování Tamilů ve státních službách a na severu země se rozhořela válka s tamilskými secesionisty, kteří požadují samostatnost pro své území, zvané Tamilský Ílam. Během této války již zahynuly desítky tisíc lidí. Tygři osvobození tamilského Ílámu mají na svědomí i atentáty na indické ministerské předsedy Indiru Gándhíovou a Rádžíva Gándhího.
Víza/doklady: Turistické vízum se uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující se musí prokázat rezervací v hotelu a dostatečným množstvím peněz nebo šeků v minimální výši 30 dolarů na osobu a den. Vízum platí na třicet dnů. V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni. Platnost pasu by měla být minimálně o dva měsíce delší než platnost žádaného srílanského víza.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Zdravotní rizika: Největší nebezpečí pro turisty z Čech představuje možnost nákazy malárií. Je tedy vhodné brát antimalarika. Je lepší se před cestou preventivně očkovat proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici. Jiná rizika: Do země se nesmí dovážet drogy, indická a pákistánská měna, pornografická a erotická literatura. Ze Srí Lanky se zase nesmí vyvést zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy, slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny. Vzhledem k občanské válce je sever ostrova cizincům nepřístupný. Bombový útok ale nelze setkat navzdory policejní snaze, vyloučit snad nikde. Na ostrově se jezdí vlevo. Řidiči z řad místních jsou velmi nevyzpytatelní, dopravní značky se ignorují. Kapesní krádeže se rozmáhají nebývalou měrou.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny.
Highlights: Colombo, Kandy, Anuradhapura - původní hlavní město, Hikkaduwa - nejznámnější přímořské středisko, národní park Yala West; Sigirija - na dvacet let hlavní město země - a poblíž ní stojící Lví skála (Sinha Girija), hranol, jehož vrchol je často v mlze. Od 5. století n. l. se na skále za vlády různých králů pilně budují různé stavby, včetně velkého bazénu; Polonaruva - také dřívější hlavní město; Kandy, město, kde se údajně našly 4 Buddhovy zuby, na přelomu července a srpna se zde konají buddhistické slavnosti, spojené s přehlídkami slonů; most přes řeku Kelani, na němž se natáčel film Most přes řeku Kwai; pláže v regionu Trincomalee (zde se ale čas od času bojuje) nebo Galle.
Mapy: Srí Lanka - mapa Srí Lanky
  Srí Lanka - železniční mapa Srí Lanky
  Asie - mapa Asie

Srí Lanka,mapa Srí Lanky,Sri Lanka,map of Sri Lanka

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Mongolsko | SÝRIE >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut