Portugalsko,Základní informace o zemi,Počasí,Mapa Portugalska

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > PORTUGALSKO, INFORMACE O ZEMI, POČASÍ, MAPA

Portugalsko - mapa Portugalska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Madeira - průvodce na cestu

Oficiální název země: Portugalská republika
Rozloha: 92270 km²
Počet obyvatel: 9867654 - 1997
Geografická poloha: západní Evropa, 38°15´SŠ, 8°08´VD
Časové pásmo: GMT
Hlavní město: Lisabon - (Lisboa) 1 863 000 (1995)
Další města: Porto, Coimbra, Évora , Braga, Faro, Aveiro
Měna: EUR - euro
Jazyky: portugalština, galicijština
Správní rozdělení: 9 administrativních oblastí
Etnické složení: Portugalci (99%)
Náboženství: katolíci (90%)
Podnebí: horká a suchá léta, mírné a vlhké zimy, průměrná teplota v Lisabonu 11°C v lednu, 22°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Lisabon lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Portugalsko - aktuální online počasí Lisabon

Historie: V roce 1139 vzniklo nezávislé Portugalské království. Do té doby bylo území rejdištěm nejrůznějších kmenů - Keltů, Lusitanů, Vandalů, Svébů, Alanů Visigotů a Berberů. Území dobyl César a vytvořil zde provincii Lusitanii. Portugalsko v pozdější době vytvořilo personální unii se Španělskem. Od patnáctého století stálo Portugalsko v čele objevných cest do zámoří a země tak získala rozsáhlé území. V roce 1910 byl svržen poslední, vládnoucí portugalský král Manuel II. Vzápětí byla vyhlášena Portugalské republika, ve které brzy získaly vojenské diktatury. V druhé světové válce bylo portugalsko sympatizantem Německa a Itálie. Období diktatury skončilo až v roce 1974, v tom roce také většina portugalských zámořských kolonií získala nezávislost (viz např. Východní Timor)
Víza/doklady: Do Portugalska nebudete vízum potřebovat. Pro vstup do země potřebujete pouze platný cestovní doklad či doklad totožnosti.
Jediná pozemní hranice Portugalska je se Španělskem. Pasové kontroly na letišti se uskutečňují pouze u příletů letadel z jiných než schengenských zemí..
V Portugalsku existuje přihlašovací povinnost - všechna ubytovací zařízení i soukromé osoby, které ubytovávají cizince, mají povinnost ohlásit jeho pobyt a adresu do tří dnů na předepsaném formuláři. Ukončení pobytu je stejné.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Jiná rizika: Cizinec bez pracovního povolení nesmí být v Portugalsku zaměstnán. Pokud se tento přestupek zjistí při namátkových kontrolách, následuje policejní výslech a v drtivé většině případů i vyhoštění ze země.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Lisabon - město s úžasnou, poklidnou atmosférou. Dá se tu obdivovat jak moderní architekruta, tak staré maurské či manuelistické umění. A bývalá chudinská čtvrť Alfama je něco naprosto nezapomenutelného. Estoril, Sintra, Mafra - takzvaná Portugalská riviéra. Kouzelná lázeňská městečka, subtropické zahrady a starodávné kostely. Cabo da Roca - nejzápadnější výběžek evropské pevniny. K vidění tu jsou skalnaté útesy bičované přívaly slané vody. A oceán, oceán, oceán Porto - věčně "druhé" město v údolí řeky Douro, kde se dá tramvají dojet až k moři. Taky tu stojí most od Eiffela a Muzeum portského vína Lagos - městečko v provincii Algarve, kde si lze připomenou slavnou dobu portugalských zámořských objevů, a pak se vykoupat v průzračné(ledové)vodě Atlantiku. Lesní park v Bucacu - o les se staletí starali mniši a dnes je to jedno z nejromantičtějších míst středního Portugalska. Batalha, Alcobaca – obrovské klášterní komplexy, nyní chráněné UNESCO. Tomar, Óbidos, Elvas, Estremoz – středověká opevněná města. Braga, Lamego – barokní poutní kostely. Serra da Estrela, Parque Nacional da Peneda-Geres, Parque Nacional da Montesinho – neporušená příroda národních parků. Vila Nova de Gaia – prohlídka vinných sklepů a ochutnávka portského vína.
Mapy: Portugalsko - mapa Portugalska
  Portugalsko - železniční mapa Portugalska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Portugalsko,mapa Portugalska,Portugal,map of Portugal

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Polsko | RAKOUSKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut