Moldavsko,Mapa Moldavska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last minute zájezdy do Moldavska

Nabídka zájezdů do Moldavska

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > MOLDAVSKO-INFORMACE O ZEMI-MAPA MOLDAVSKA

Moldavsko - mapa Moldavska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Moldavsko - fotky

Oficiální název země: Moldavská republika
Rozloha: 33700 km²
Počet obyvatel: 4475232 - 1997
Geografická poloha: jihovýchodní Evropa, 48°00´SŠ, 28°00´VD
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Kišiněv - (Chisinau) 667 100 (1992)
Další města: Tiraspol, Balti, Tighina (Bendery), Rybnica
Měna: MDL - moldavský leu = 100 banů
Jazyky: moldavština (67%), ruština (69%), ukrajinština
Správní rozdělení: 39 okresů
Etnické složení: Moldavané (64%), Ukrajinci (14%), Rusové (13%), Gagauzové (3%)
Náboženství: pravoslaví (98%), židé (2%)
Podnebí: mírné kontinentální s dlouhými horkými léty a studenými zimami, průměrná teplota v Kišiněvu je -4°C v lednu a 21°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Kišiněv lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Moldavsko - aktuální online počasí Kišiněv

Historie: Dnešní Moldavsko zaujímá téměř dvě třetiny historické Besarábie, Název Moldavsko se začalo používat až v roce 1940. Ve starověku území součástí římské provincie Dacia, později pod vlivem Germánů, Slovanů, Valachů, Kyjevské Rusi. V šedesátých letech čtrnáctého století bylo založeno Moldavské knížectví, které se později stalo polským lénem. To se v šestnáctém století dostalo pod vládu osmanské říše, část Besarábie získalo Rakousko, druhou část anektovalo Rusko. V polovině devatenáctého století bylo spolu s Valašskem sjednoceno pod Alexandrem Cuzem v Rumunsko. Roku 1918 vyhlásila Besarábie nezávislost a na základě referenda bylo připojeno opět k Rumunsku. V roce 1940 Besarábii anektoval Sovětský svaz, který o rok později musel odevzdat fašistickému Rumunsku. V roce 1944 zde definitivně ustavil SSSR jednu ze svých svazových republik. V roce 1991 vyhlásila Moldova nezávislost, levý břeh Dněstru (tzv. Podněsterská republika) se však vzbouřil proti jazykovým zákonům, které téměř přes noc učinil z rumunštiny úřední jazyk. Několikaměsíční válka nakonec převážně ruskému a ukrajinskému obyvatelstvu na levém břehu přinesla rozsáhlou autonomii. V září roku 2000 prezident Podněsterské moldavské republiky Igor Smirnov odmítl návrh ruského zprostředkovatele Jevgenije Primakova na vytvoření federace s Moldavskem.
Víza/doklady: Bezvízový styk skončil v neděli 22. října 2000. Od tohoto data se všichni čeští občané musí při návštěvě této země prokázat platným turistickým vízem. Pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Republiky Makedonie v Budapešti. Turistické vízum na měsíc je za cca 40 USD, tranzitní (na 48 hod) stojí (pořizováno v Kyjevě do 24 hodin) 20 USD, normálně 10 USD. Váš cestovní pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců. V Moldavsku platí přihlašovací povinnost, musíte se ohlásit do 3 dnů po příjezdu.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Bezpečnostní rizika: Kriminalita v zemi se zvyšuje v souvislosti se špatnou ekonomickou situací. Návštěva separatistické Podněsterské republiky na východě země je možná, doporučujeme zjistit aktuální situaci. Podle posledních informací je podněsterská republika extrémně riziková oblast. Navíc i celkem drahá záležitost. Jiná rizika: Průjezd nejkratší cestou přijde na úplatcích zhruba 100 USD. Kvete zde obchod se zbraněmi a drogami. Další problém jsou hranice a policejní kontroly, všichni příslušníci berou a podle posledních zpráv hodně. Je zaznamenán případ, kdy na hranici s Ukrajinou dostalo české auto slevu 5 USD (bez potvrzení) na nějaké silniční poplatky. Na hranici s Rumunskem osádka vozu ale musela zaplatit pokutu 120 USD, že tyto poplatky nebyly zaplaceny. Obecně vjezd do země je levnější než její opuštění. Rizika pro motoristy: Silnice jsou v tragickém stavu, ve městech běžně chybí poklopy na kanálech, takže v noci je to o nápravy!
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Mapy: Moldavsko - mapa Moldavska
  Moldavsko - železniční mapa Moldavska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Moldavsko,mapa Moldavska,Moldova,map of Moldova

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Malta | MONAKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut