Jordánsko,Mapa Jordánska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy do Jordánska

Nabídka zájezdů do Jordánska

Sponzorované odkazy

 

Asie - informace o zemi

Navštívené země

>> Čína
>> Jordánsko
>> Kazachstán
>> Kyrgyzstán
>> Maledivy
>> Mongolsko
>> Srí Lanka
>> Sýrie

Luko2 > cestování > JORDÁNSKO-INFORMACE O ZEMI-MAPA JORDÁNSKA

Jordánsko - mapa Jordánska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Jordánské hášimovské království
Rozloha: 89213 km²
Počet obyvatel: 5581000 - 1998
Geografická poloha: jihozápadní Asie, 30°15´SŠ, 38°00´VD
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Ammán - 1 187 000 (1995)
Další města: az-Zarká, Irbid, ar-Rusajfa, Salt, Akaba
Měna: JOD - jordánský dinár = 100 piatsrů
Jazyky: arabština
Správní rozdělení: 8 provincií
Etnické složení: Arabové (98%), Čerkesové, Čečenové, Dagestánci
Náboženství: sunnitský islám (93%),
Podnebí: léto horké a suché, v zimě chladné, průměrná teplota v Ammánu je od 8°C v lednu do 25°C v srpnu
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Ammán lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Jordánsko - aktuální online počasí Ammán

Historie: Údolí Jordánu postupně osídlovali semitští Amorejci, Chetité, Egypťané, Izraelité, Asyřané, Babyloňané, Peršané, Řekové a Římané. Později se Jordánsko stalo součástí arabské říše a v šestnáctém století připojeno k Osmanské říši. Od roku 1918 bylo mandátním územím Velké Británie. Roku 1945 bylo vytvořeno samostatné Jordánské království, k němuž byl po první arabsko-izraleské válce připojen Západní břeh Jordánu a východní sektor Jeruzaléma, původně plánovaný jako část palestinského arabského státu. O toto území Jordánsko přišlo po prohrané válce s Izraelem roku 1967, i když si ho na svých mapách stále nárokovalo. Ve prospěch nového Palestinského státu se ho země oficiálně zřekla až roku 1988. Jordánsko, přestože se zapojilo do arabských válek proti Izraeli, ukončilo s tímto západním sousedem jako první arabský stát válečný stav - a to v roce 1994.
Víza/doklady: Pro cestu do Jordánska potřebujete vízum. To obdržíte na každém hraničním přechodu bez jakýchkoliv problému. Jeho cena je ale dosti značná - 16 JD, což v přepočtu znamená necelých 23 dolarů. Při opuštění země zaplatíte poplatek nejen na letišti (10 dinárů), ale po vodě (6 JD) a po zemi (4 JD).
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Bezpečnostní rizika: na hranicích mezi Jordánskem a Sýrií, mezi Jordánskem a Saudskou Arábií se pohybují drobní pašeráci a mnohdy se jím nevědomky stáváte i vy, pokud cestujete za hranice taxíky. Většina řidičů si rádo přivydělá, navíc bez rizika, protože vše se dá v nejhorším případě svést na turisty v autě, kteří neumějí ani slovo arabsky. Nemusíte mít ale obavy, protože celníci jsou pravděpodobně součástí celé hry, takže s pašeráky se nemusíte bát přejíždět hranice. Prakticky si jich nikdo nevšimne, zatímco v ostatních autech jsou párány sedačky.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Skalní město v Petře na jihu země, Wádí Rum - bizarní skalní útvary v poušti, Akaba na břehu Rudého moře, Mrtvé moře s tak vysokým obsahem soli, že se jistě nejen neutopíte, ale ani pořádně nepotopíte; přírodní lázně Hammamat. Po celé zemi jsou rozptýleny křižácké a muslimské pouštní hrady, vybudované v rámci křižáckých válek. Velmi dobře je zachované řecko-římské město Jerash (Gerasa), hodinu jízdy na sever od Ammmánu. Na půl cestě mezi Ammánem a Mrtvým mořem se nachází biblická hora Nebo, s křesťanským chrámem na vrcholku. Na východ od Ammánu, na křižovatce cest v poušti, se nachází město Amra (Qasr Amra), letohrádek chalífy Al-Walída II. z 9. století. I když islám zakazuje zobrazování živých osob, tady se na to jaksi nehledělo, a dokonce některé z osob jsou obnažené tanečnice. Objevitelem fresek byl na počátku XX. století český arabista Alois Musil, na něhož vás upozorní i zdejší průvodce.
Mapy: Jordánsko - mapa Jordánska
  Asie - mapa Asie

Jordánsko,mapa Jordánska,Jordania,map of Jordania

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Čína | KAZACHSTÁN >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut