Irsko,Železniční mapa Irska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy do Irska

Nabídka zájezdů do Irska

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > IRSKO - INFORMACE O ZEMI - POČASÍ - MAPA IRSKA

Irsko - mapa Irska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Irsko - průvodce na cestu

Oficiální název země: Irská republika
Rozloha: 70285 km²
Počet obyvatel: 3555500 - 1997
Geografická poloha: západní Evropa, 53°33´SŠ, 8°00´ZD
Časové pásmo: GMT
Hlavní město: Baile Átha Cliath - Dublin, 911 000 (1995)
Další města: Corcaígh (Cork), Luimneach (Limerick), Dún Laoghaire (Kingstown)
Měna: EUR - euro
Jazyky: irština, angličtina
Správní rozdělení: 4 provincie
Etnické složení: Irové (94%), Angličané
Náboženství: katolíci (88%), anglikánská církev (3%)
Podnebí: mírné přímořské, průměrná teplota od 4 do 7°C v lednu a mezi 14-16°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Dublin lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Irsko - aktuální online počasí Dublin

Historie: V pátém století před Kristem přišly z jižní Evropy keltské kmeny, které na ostrově založily prosperující království. Roku 432 bylo Irsko christianizováno sv. Patrikem. Ostrov byl nejprve dobýván dánskými i norskými Normany, později Irsko dostal od papeže anglický král Jindřich II. Plantagenet. Británie si vládu nad ostrovem podržela potom dalších sedm set let. V devatenáctém století sílí národněosvobozenecký boj a v roce 1919 byla vyhlášena Irská republika. Po bojích mezi Brity a Iry vznikl Irský stát se statutem dominia v rámci britského Commonwealthu. S tím irská vláda skoncovala až v roce 1937, a v tom samém roce vyhlásila nezávislost Irska.
Víza/doklady: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu, kterým je i průkaz totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky.

Podmínky vstupu: Při vstupu na území Irska nejsou vyžadovány finanční prostředky pro krytí nákladů pobytu v Irsku ani zpáteční letenka. Po příjezdu do Irska není stanovena povinnost registrovat se u Irské policie (Garda/y Síochána/y).Občané ČR nejsou povinni žádat o povolení k pobytu za účelem zaměstnání, podnikání nebo studia v Irsku. Jsou oprávněni požádat o povolení k trvalému pobytu v Irsku (Residence Permit) a v případě, že se rozhodnou požádat v Irsku o povolení k pobytu, obrátí se na registrační oddělení Garda/y Síochána/y v místě bydliště.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Jiná rizika: Země se brání dovozu zvířat a rostlin hrozí vysoké pokuty, v některých případech i vyhoštění ze země.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Dublin - hlavní město Irska, které stojí na místě keltského sídliště. K vidění jsou starobylé katedrály (například ta svatého Patrika), radnice, muzeum voskových figur, historické prostory Trinity College či pivovar Guiness, muzeum Jamese Joyce a rodný dům G. B. Shawa. Ring of Kerry - dlouhatánská (zhruba 112 mil!) silnice podél poloostrova Kerry a nádhernými přírodními scenériemi Killarney - národní park tvořený ledovcovými údolíčky. Dá se otud vycházet na tůry k nejvyšším irským horám i k jezerům Cashel - pro milovníky keltské minulosti je tu k vidění kříž sv. Patricka a typická okrouhlá věžička Adare - místo, kde stojí chalupy s pravými doškovými střechami Tara - posvátné místo Irů Midleton - výrobna whiskey.

Kdo vyrazí do Irska, neměl by vynechat prohlídku megalitických hrobů. Hroby pocházejí z mladší doby kamenné, kdy se výstavbou bytelných rovů projevovala úcta mrtvým. Některé z těchto hrobů se skládají ze dvou nebo tří vztyčených kamenů podpírajících jednu nebo dvě vrcholové desky. Říká se jim "portálové dolmeny" a vidět je lze třeba u Poulnabronu v olbasti Burren, hrabství Clare. Ještě náročnější konstrukci má chodbový hrob. Ten tvoří veliká hliněná mohyla navršená přes kamennou pohřební komoru, do které vede zvenku chodba. Taková mohyla stojí třeba na vrcholu Knocknarea Mountain v hrabstí Sligo a prý je v ní pohřbena legendární královna Medb. Další hroby - staré kolem pěti tisíc let - lze vidět v údolí řeky Boyne u Droghedy nedaleko Dublinu. Jmenují se Dowth, Knowth a Newgrange.

Poslední jmenovaná mohyla je zřejmě nejznámější - měří asi jedenáct metrů a její průměr dosahuje úctyhodných 85 metrů. Nepodivnějším rysem Newgrange je otvor v překladu nad vchodem. Ten je zkonstruován tak, že 21. prosince, v nejkratší den v roce, do chodby pronikají sluneční paprsky, které ozařují přímo pohřební komoru.
Mapy: Irsko - mapa Irska
  Irsko - železniční mapa Irska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Irsko,mapa Irska,Ireland,map of Ireland

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Chorvatsko | ITÁLIE >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut