Finsko,Mapa Finska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last minute zájezdy do Finska

Nabídka zájezdů do Finska

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > FINSKO, INFORMACE O ZEMI, POČASÍ, MAPA FINSKA

Finsko - mapa Finska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Finská republika
Rozloha: 338145 km²
Počet obyvatel: 5124000 - 1998
Geografická poloha: severní Evropa, 62°45´SŠ, 26°13´VD
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Helsinky - 1 059 000 (1995)
Další města: Espoo, Tampere, Turku, Vantaa, Oulu, Lahti, Kuopio
Měna: EUR - euro
Jazyky: finština (93%), švédština (30%), laponština
Správní rozdělení: 12 provincií
Etnické složení: Finové (93%), Švédové (6%), Laponci
Náboženství: evangelíci-luteráni (87%), finské pravoslaví (1%)
Podnebí: mírné na jihu, na severu subpolární s dlouhými studenými zimami, průměrná teplota v Helsinkách je - 7°C v lednu a 17°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Helsinky lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

Finsko - aktuální online počasí Helsinky  

Historie: Od počátku našeho letopočtu se na pobřeží Finského zálivu usazovaly ugrofinské kmeny, které vytlačily na sever původní laponské obyvatelstvo. Později Finsko několikrát obsazeno Normany, Švédy a Rusy. V roce 1917 vyhlásil zemský sněm nezávislost, o rok později vypukla ve Finsku bolševická revoluce, kterou se podařilo potlačit až za několik měsíců s pomocí Německa. V roce 1940 válčilo Finsko se SSSR v tzv. zimní válce, při které ztratilo desetinu svého území. Za druhé světové války se Finsko přidalo na stranu Německa. Po válce vyhlásilo Finsko neutralitu, bylo přitom pod silným vlivem SSSR. Roku 1995 se Finsko stalo jednou ze tří zemí, kterými se rozšířila Evropská unie. V únoru 2000 se konaly ve Finsku prezidentské volby, které vyhrála žena- Tarja Halonenová. V listopadu 2000 Finsko se společně s ČR, Švédskem, Rakouskem, Maďarskem a Polskem stalo členem Západoevropské zbrojní skupiny (WAEG), která je jednou ze struktur zůstávajících v činnosti i po zániku Západoevropské unie.
Víza/doklady: V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie každý občan ČR má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států". Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Řidiči musí mít řidičský průkaz (stačí český, mezinárodní se nevyžaduje), technický průkaz a mezinárodní pojištění, tzv. zelenou kartu. Pokud občané cestují jiným automobilem než svým vlastním (půjčeným od příbuzných, z půjčovny, na leasing), budou po nich finští pohraničníci velmi pravděpodobně požadovat nějaký doklad o tom, že jsou oprávněni vozidlo užívat. Doporučuje se proto mít notářsky ověřenou plnou moc majitele vozidla (nejlépe v angličtině, finštině nebo švédštině). Pokud turista přijíždí hromadným dopravním prostředkem - letadlem, lodí, vlakem, autobusem, může být na hranicích požádán, aby předložil zpáteční jízdenku.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: V zemi nehrozí žádná rizika. Za jistou nepříjemnost lze považovat hejna komárů, která se v krátkém létě rojí v nebývalém množství. Repelent je nezbytností.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: HELSINKI Pravoslavný chrám se zlacenou kupolí. Jezdecká socha a hrob maršála Mannerheima, empírové budovy v centru, hala Finlandia, kde se konala Helsinská konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Dalšími místy stojícími za vidění jsou: Turku, Rauma, hrad Olavinlinna v oblasti jezer Savonlinna, kde se každý červenec koná divadelní festival, národní parky Lemmenjoki a Kolovesi, vesnička Joulupukin Pajakyla u města Rovaniemi, kde přímo na polárním kruhu sídlí Santa Claus, muzeum laponské kultury v Inari ALAND (ostrovní autonomní provincie s hlavním městem Marienhavn) Spojení trajektem sem je snazší ze Švédska (Stockholm, Grisslehamn, Kapellskar), ale dostanete se sem i z kontinentálního Finska (Turku/Abo). Spojení zajišťují společnosti Silja Line a Viking Line. Zážitkem je již sama cesta trajektem, který se proplétá mezi malebnými ostrůvky.
Mapy: Finsko - mapa Finska
  Finsko - železniční mapa Finska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Finsko,mapa Finska,Finland,map of Finland

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Estonsko | FRANCIE >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut