Egypt,Mapa Egypta,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy do Egypta

Nabídka zájezdů do Egypta

Sponzorované odkazy

 

Afrika - informace o zemi

Navštívené země

>> Egypt
>> Keňa
>> Tanzánie

Luko2 > cestování > EGYPT - INFORMACE O ZEMI, POČASÍ, MAPA EGYPTA

Egypt - mapa Egypta, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Egyptská arabská republika
Rozloha: 1001450 km²
Počet obyvatel: 74033000 - 1998
Geografická poloha: severní Afrika, 26° 58´ S, 27° 01´ V
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Káhira
Další města: Alexandrie, Luxor, Asuán, Suez
Měna:
LE − egyptská libra LE (EGP), 1 LE = 100 piastrů
Jazyky: arabština
Správní rozdělení:
25 provincií (muháfazat), 8 hospodářských regionů
Etnické složení: Arabové, Beduíni a Berbeři 99 %, Řekové, Núbijci a další 1 %
Náboženství: muslimové (většinou sunité) 94 %, koptové a další 6 %
Podnebí: Je zde celý rok horko a sucho, jen na pobřeží občas v zimě prší. Čím více na jih jedete, tím více se zvyšují teploty. Zatímco Káhira má v létě průměrnou teplotu 30 °C, v Asuánu nebo v západních oázách to může být až 50 °C. V zimě jsou teploty nižší, v Káhiře kolem 15 °C. Letní teploty se však neprojevují jako u nás - je zde větší sucho a proto jsou teploty snesitelnější.
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Káhira lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

Egypt - aktuální online počasí Káhira  

Historie:
Roku 3180 př. Kr. byla vytvořena jedna z největších civilizací starověkého světa. Vrcholu své moci dosáhl starověký Egypt v období Nové říše. Roku 332 př. Kr. byl Egypt dobyt Alexandrem Velikým a nastolena vláda Ptolemaiovců.
Roku 30 po Kr. se Egypt dostal pod římskou, od roku 395 byzantskou nadvládu. Od poloviny 7. století nastoupila arabizace a islamizace. V následujících 1300 letech se v Egyptě vystřídaly postupně arabské, mamlúcké a posléze osmanské dynastie.
Roku 1517 byl Egypt připojen k Osmanské říši. Po vojenském neúspěchu Napoleónovy expedice se v roce 1805 nechal Muhammad Alí uznat egyptským pašou a následně vybudoval silný centralizovaný stát. Po vstupu Turecka do 1. světové války byl roku 1914 oficiálně přerušen turecko-egyptský svazek a vyhlášen britský protektorát. Za 2. světové války Velká Británie využívala Egypt pro spojenecké akce. V roce 1953 byl Egypt prohlášen republikou v čele s Gamálem Abd an- Násirem. Roku 1956 Násir vyhlásil znárodnění anglicko-francouzské Společnosti Suezského průplavu, tato událost přerostla v ozbrojený konflikt s Velkou Británií, Francií a Izraelem. V roce 1958 se Egypt spojil do Sjednocené arabské republiky, která se již v roce 1960 rozpadla, ale Egypt si ponechal název SAR.

V roce 1971 byl název země změněn na Egyptská arabská republika. V roce 1976 Egypt jednostranně vypověděl smlouvu o přátelství a spolupráci se SSSR a zahájil separátní jednání s Izraelem. Podepsání separátní mírové smlouvy vedlo k izolaci Egypta v arabském světě. Až během 80. let se normalizovaly vztahy mezi Egyptem a arabskými zeměmi. V parlamentních volbách v roce 1995 získala Národně demokratická strana většinu křesel, opozice ji však obvinila z podvodu.

Víza/doklady: Jsou nutná, ale je možné je získat při příletu na letišti za 15,-USD. Cestovní pas musí mít platnost minimálně 3 měsíce po ukončení platnosti víza. Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici se vyžaduje po cestovateli, který přijíždí z infikované oblasti.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Bezpečnost je na celkem vysoké úrovni, o ni se starají policisté, kteří jsou téměř na každém rohu, obzvláště v okolí turistických míst.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem, i když je komplikovanější. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Káhira a okolí, Luxor, Asuán, údolí Nilu, oázy v poušti, Sinajský poloostrov - hory a potápění
Mapy: Egypt - mapa Egypta
  Egypt - železniční mapa Egypta
  Afrika - mapa Afriky

Egypt,mapa Egypta,Egypt,map of Egypt

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

KEŇA >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut