Čína,Železniční mapa Číny,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy do Číny

Nabídka zájezdů do Číny

Sponzorované odkazy

 

Asie - informace o zemi

Navštívené země

>> Čína
>> Jordánsko
>> Kazachstán
>> Kyrgyzstán
>> Maledivy
>> Mongolsko
>> Srí Lanka
>> Sýrie

Luko2 > cestování > ČÍNA - INFORMACE O ZEMI - POČASÍ - MAPA ČÍNY

Čína - mapa Číny, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Čínská lidová republika
Rozloha: 9572384 km²
Počet obyvatel: 1228004564 - 1997
Geografická poloha: východní Asie, 36°45´SŠ, 93°00´VD
Časové pásmo: GMT + 8
Hlavní město: Peking - (Beijing) 11 250 000 (1994)
Další města: Šanghaj, Tiencin, Šen-jang, Wu-chan, Kanton, Charbin, Čchung-čching, Nanking
Měna: CNY - jüan = 10 ťiao = 100 fenů
Jazyky: čínština (mandarínština) (70%), čuanština, mongolština, ujgurština, tibetština, kantonština - 21 jazyků
Správní rozdělení: 22 provincií
Etnické složení: Chanové (Číňané) (92%), Čuangové (1%), Chuejové, Mandžuové
Náboženství: mahájánový buddhismus, taoismus, muslimové, protestanti, katolíci
Podnebí: kontinentální s extrémními teplotami, teplé subtropické na jihovýchodě a v jižní části centrální oblasti, suché na severu a severovýchodě, průměrná teplota v Pekingu od -5°C v lednu do 26°C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Peking lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

Čína - aktuální online počasí Peking  

Historie: Čína patří mezi nejstarší civilizace na světě, nejstarší nálezy člověka jsou staré dva miliony let. Přestože počátky prvních státních útvarů se datují kolem třetího tisíciletí před Kristem, pro formování čínského etnika jsou důležité centralizované státy Čchin a Chan ve třetím století před Kristem. Na krátké období ve třináctém století se stala Čína součástí Mongolské říše, jinak většinou pod vládou jednotlivých dynastií. Ve dvacátých letech se Čína rozdělila na dva směry - komunistický a směr Národní strany Kuomitangu. Občanská válka trvala až do roku 1937, kdy zemi částečně obsadili Japonci. Oba dva rivalové Mao a Čankajšek spojili své muže ke společnému odporu proti Japoncům. Po druhé světové válce obnovena občanská válka, která skončila vítězstvím komunistů. Příznivci Kuomitangu odešli na ostrov Tchajwan. Čína v padesátých letech obsadila Tibet a potlačila zde krvavě odpor domácího obyvatelstva. Za tzv. kulturní revoluce byla zničena vetšina kulturních památek, chrámů. V roce 1989 krvavě potlačena studenstká demonstrace na náměstí Nebeského míru.
Víza/doklady: Na cestu do Číny je potřeba víza. Žádost o jeho udělení se podává na velvyslanectví ČLR v Praze. Je k tomu potřeba: platný cestovní pas, vyplněná žádost o udělení víza a přiložené 2 fotografie - v případě turistické cesty je nutné prokázat dostatečné finanční prostředky. Cena víza je 40 USD. Za překročení délky povoleného pobytu či platnosti víza, hrozí pokuta od 500 do 5.OOO jüanů. Na území ČLR není možné přijet vlastním osobním motorovým vozidlem bez zvláštního povolení. To lze získat pouze prostřednictvím čínského partnera. Ten navíc musí čínským úřadům odevzdat předem připravený itinerář cesty.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Není možné ze země vyvážet čínskou měnu. Dovoz i vývoz valut je nutné deklarovat, ale lze dovést jejich libovolné množství, vyvést lze až do výše 10000 USD.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem, i když je to na delší dobu.
Highlights: Velká zeď,Peking, Šanghaj, Hong Kong, Xi´an - figuríny desetitisícové podzemní armády, Tibet, Daishan - posvátná hora, Turpan - druhá nejhlubší deprese na světě, Karakorum Highway.
Mapy: Čína - mapa Číny
  Čína - železniční mapa Číny
  Asie - mapa Asie

Čína,mapa Číny,China,map of China

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

JORDÁNSKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut