Chorvatsko,Mapa Chorvatska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last Minute zájezdy do Chorvatska

Nabídka zájezdů do Chorvatska

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > CHORVATSKO, INFORMACE O ZEMI, POČASÍ, MAPA

Chorvatsko - mapa Chorvatska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Chorvatská republika
Rozloha: 56538 km²
Počet obyvatel: 4784265
Geografická poloha: jihovýchodní Evropa, 45°24´SŠ, 15°18´VD
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Záhřeb - (Zagreb) 960 000
Další města: Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Pula, Karlovac
Měna: EUR - EURO
Jazyky: chorvatština (99%-úřední), srbština, italština
Správní rozdělení: 20 žup (krajů)
Etnické složení: Chorvati (78%), Srbové (12%), Muslimové, Slovinci
Náboženství: katolíci (76,5%), srbské pravoslaví (11%)
Podnebí: mírné kontinentální na severu, středomořské na jihu se suchými léty, průměrná teplota v Záhřebu je 0° C v lednu a 22° C v červenci
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Záhřeb lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

Chorvatsko - aktuální online počasí Záhřeb  

Historie: Nejstaršími známými obyvateli Jadranu a přilehlého vnitrozemí byli Ilyrové. Kolem r. 600 začíná kmeni Chorvatů osidlovat území přibližně dnešního Chorvatska. Za krále Krešimira III. dochází k vytvoření království Chorvatska a Dalmácie. V r.1102 byl na chorvatského krále korunován uherský král Koloman. Chorvatsko si sice udrželo i nadále autonomní postavení, přestalo ovšem existovat jako samostatný stát a vstoupilo do státního svazku s Uhrami. R. 1358 získala Dubrovnická republika samostatnost pod nominální ochranou uhersko-chorvatských králů. V této době začínají pronikat do Chorvatska Turci, kteří zemi pustoší, pronikají do Bosny, Dalmácie. Až v r. 1683 po porážce Turků u Vídně se rozvinulo v severní Dalmácii masové lidové protiturecké hnutí a Chorvatsko se pomalu osvobozuje z nadvlády. Druhá polovina 19. stol. se vyznačuje bojem za sjednocení země, bojem proti uherské nadvládě a maďarizaci.
Po první světové válce se stává Chorvatsko součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (později Království Jugoslávie).
Za druhé světové války vládl v Chorvatsku fašistický režim - ustašovský stát. po válce začleněno do Svazové republiky Jugoslávie. Srbská Krajina se stala záminkou pro federální jugoslávskou armádu, aby vyprovokovala konflikt s nově vzniklým státem, který se v roce 1991 oddělil od Jugoslávie. Téměř rok držela armáda více jak půl chorvatského území a téměř se podařilo oddělit Dalmácii od Záhřebu. V roce 1992 se federální armáda stáhla, v Srbské Krajině nadále existoval nezávislý stát. 25.6.1991 dochází k vyhlášení samostatnosti a o rok později k uznání samostatnosti Chorvatska. V únoru 2000 byl inaugurován druhý prezident Chorvatska, donedávna opozičník Stipe Mesić. Ještě před prezidentskými volbami se konaly volby parlamentní. Šest opozičních stran, které zvítězily ve volbách podepsalo koaliční dohodu o principech spolupráce v nové vládě.
Víza/doklady: Ke vstupu do Chorvatska je třeba pouze platný cestovní pas, jehož platnost je minimálně po dobu pobytu. Vízum není potřeba, pokud doba pobytu nepřekročí 90 dní. V Chorvatsku platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin. Při ubytování v hotelu, v soukromí či kempu má na starosti přihlášení turistů ubytovatel.

Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. V praxi to znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě, nebo vězení.

Od roku 2004 platí v Chorvatsku nový Zákon o bezpečnosti silničního provozu. Nejvýznamnější změnou v nových pravidlech je zavedení nulové hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče (doposud povolená max. hranice 0,5 ‰). Dalšími významnými změnami jsou zákaz používání mobilního telefonu s výjimkou přístrojů hands-free, povinná rozsvícená světla během dne, povinné používání ochranné přilby pro cyklisty mladší 16 let, povinné používání dětské sedačky pro přepravu dítěte mladšího 5 let. Současně došlo ke zpřísnění všech pokut. Pokuty za přestupky jsou vysoké.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Plitvická jezera, nejznámější a nejnavštěvovanější národní park Chorvatska se sestává z 16-ti navzájem propojených jezer. Dalmácie s ostrovy Hvar, Brač, Korčula. Dubrovnik - jedno z nejkrásnějších měst v Evropě s překrásnou citadelou a hradbami podél celého starého města bylo v r. 1979 zařazeno organizaci UNESCO do celosvětového seznamu památek kulturního dědictví. Jako přímořské lázně poskytuje město velmi dobré podmínky pro pobyt v létě i zimě. Split je největší město na chorvatském pobřeží a jeden z nejvýznamnějších přístavů. Pro mimořádné cenné kulturní a historické památky patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům. Organizací UNESCO byl splitský Diocletiánův palác zapsán do listiny kulturních památek světa. Šibenik.
Mapy: Chorvatsko - mapa Chorvatska
  Chorvatsko - železniční mapa Chorvatska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Chorvatsko,mapa Chorvatska,Croatia,map of Croatia

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Gibraltar | IRSKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com 2.com 2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut