Bosna a Hercegovina,Mapa Bosny,Informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last minute zájezdy do Bosny a Her.

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > BOSNA A HERCEGOVINA, INFORMACE O ZEMI, MAPA

Bosna a Hercegovina - mapa Bosny, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Republika Bosna a Hercegovina
Rozloha: 51233 km²
Počet obyvatel: 3628000 - 1998
Geografická poloha: jihovýchodní Evropa, 44°15´SŠ, 17°30´VD
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Sarajevo - 383 000 (1993)
Další města: Banja Luka, Zenica, Tuzla, Mostar, Bihač, Goražde
Měna: KM - konvertibilní marka
Jazyky: bosenština, chorvatština, srbština
Správní rozdělení: 2 územní jednotky
Etnické složení: Bosňáci (41%), Srbové (30%), Chorvati (18%)
Náboženství: islám (převážně sunnitský 44%), srbské pravoslaví (31%), katolíci (17%)
Podnebí: mírné kontinentální s pravidelně rozloženými srážkami, s výjimkou jihu, který má středozemsko-kontinentální podnebí, průměrná teplota v Sarajevu je v lednu - 1°C a v červenci 19,5° C
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Sarajevo lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

Bosna a Hercegovina - aktuální online počasí Sarajevo  

Historie: Území osídleno ilyrskými kmeny, které zde založily první státní útvary, již ve druhém tisíciletí. Později součástí římské provincie Dalmatia, vazalem Ostrogótů. Od šestého století na území začali pronikat Slované. Od desátého století existoval na území BaH samostatný útvar - bosenské království, které ve čtrnáctém století ovládlo dokonce Dalmácii a Chorvatsko. Od poloviny patnáctého století součást Osmanské říše, od roku 1908 anektována Rakouskem-Uherskem. V roce 1914 byl v Sarajevu zastřelen nástupce trůnu Ferdinand d´Este, což byla dobrá záminka pro Rakousko, aby vyhlásilo Srbsku válku - tím začala první světová válka. Po válce Bosna součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (v roce 1929 přejmenováno na Jugoslávii). Po válce součást svazové republiky Jugoslávie až do roku 1992, kdy oficiálně vyhlásila nezávislost. Záminkou pro federální armádu bylo zavraždění pravoslavného popa a ochrana srbského obyvatelstva. Válečný konflikt trval tři roky. Přestože na počátku války bojovali Chorvaté s muslimy proti srbským ozbrojenců, v polovině války vznikl samostatný konflikt mezi Chorvaty a muslimy. V občanské válce zahynulo na 200 000 lidí. V roce 1995 podepsali zástupci všech tří národností (za Srby jugoslávský prezident Miloševič, za Chorvaty prezident Chorvatska Tudjman) tzv. Daytonskou mírovou dohodu, díky níž by se měl život v zemi vrátit do normálních kolejí. Země je rozdělena na dva celky (Republika Srpska a Federace Bosny a Hercegoviny), které jsou spojeny federálním uspořádáním.
Víza/doklady: K žádosti o bosenské vízum je třeba přiložit: a) cesty soukromé - pozvání k návštěvě od státního příslušníka BaH, ověřené na místním úřadě v místě bydliště; zpáteční jízdenka nebo technický průkaz vozidla, kterým se cestuje b) cesty turistické - voucher c) cesty obchodní - pozvání od firmy nebo organizace, ověřené Hospodářskou komorou BaH nebo některou z regionálních hospodářských komor. Přihlašovací povinnost: nejpozději do 3 dnů na cizinecké policii BaH. V letní sezóně 2000 bosenské úřady zrušily vízovou povinnost pro Čechy, Poláky a Maďary. Očekává se, že tento model bude platit i pro příští roky.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Dosud největším nebezpečím v zemi jsou zaminováné terény. Většina míst je označena výstražnými cedulemi. Přesto se doporučuje v oblastech, kde probíhaly boje, neopouštět pevné komunikace. Při cestě vlastním autem si dávejte pozor na všudepřítomné policisty, kteří i v nejzapadlejších vesnicích měří rychlost. Jsou neoblomní a když vidí cizí SPZ většinou se nevykroutíte z pokuty. Lze usmlouvat i stomarkovou pokutu na 10 KM /DEM.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Sarajevo: Staré město s Národní knihovnou, která ovšem není přístupná, protože je zcela zničena, jinak je tu k vidění Begova mešita, která je zajímavá svou výdrží při srbském bombardování. Medzugorje: Poutní místo, kde se od osmdesátých let zjevuje Panna Marie. Mostar: jedno z nejkrásnějších měst na Balkáně. Starobylá architektura z doby turecké nadvlády. Starý most, který se nyní opravuje-za války byl zcela zničen, řada nádherných mešit, tzv. Turecký dům - jakýsi skanzen turecké architektury. Neretvanská příroda mezi Mostarem a jablanickou přehradou. Jezero Ščit ve střední Bosně.
Mapy: Bosna a Hercegovina - mapa Bosny a Hercegoviny
  Bosna a Hercegovina - železniční mapa Bosny a Hercegoviny
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Bosna a Hercegovina,mapa Bosny a Hercegoviny,Bosna,map of Bosna

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Bělorusko | BULHARSKO >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com 2.com 2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut