Bělorusko,Mapa Běloruska,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last minute zájezdy do Běloruska

Nabídka zájezdů do Běloruska

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > BĚLORUSKO, INFORMACE O ZEMI, MAPA BĚLORUSKA

Bělorusko - mapa Běloruska, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Běloruská republika
Rozloha: 207595 km²
Počet obyvatel: 10439316 - 1997
Geografická poloha: východní Evropa, 53°30´SŠ, 25°33´VD
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Minsk - 1 671 600 (1996)
Další města: Homel, Vicebsk, Mahilëu,Hrodna, Brest, Babrujsk, Baranavičy, Barysau
Měna: BYB - běloruský rubl = 100 kopejek
Jazyky: běloruština, ruština, polština, ukrajinština
Správní rozdělení: 6 oblastí
Etnické složení: Bělorusové (78%), Rusové (13%), Poláci (4%), Ukrajinci (3%), Židé (1%)
Náboženství: východní pravoslaví (60%), katolíci (8%), bez vyznání (30%)
Podnebí: mírné kontinentální s bohatými letními srážkami, průměrná teplota v Minsku je v lednu -7°C a v červenci 18°C
Aktuální počasí: Online aktuální počasí z hlavního města Minsk lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Bělorusko - aktuální online počasí Minsk

Historie: Bělorusko bylo ve své historii jen kratší dobu svobodné a nezávislé. Už od devátého století bylo území součástí Kyjevské Rusi, později začleněno do Velkoknížectví litevského a v rámci dělení Polska byla Bílá Rus připojena k Rusku. Za obou světových válek bylo Bělorusko okupováno Německem. Po té první válce bylo obsazeno Polskem a v rámci dělení rozděleno mezi Polsko a Sovětský svaz. Po válce byla země opět spojena a začleněna jako jedna ze svazových republik do struktur SSSR. V roce 1991 vyhlásilo Bělorusko nezávislost. V roce 1994 byl do čela země zvolen prezident Lukašenko, který zavedl v zemi policejní stát a potlačil jakékoliv formy opoziční politiky. Masové demonstrace běžně rozhánějí vojáci.17. října 1999 se v Minsku konal povolený opoziční mítink, kterého se zúčastnilo asi 20.000 lidí a který je označován za jeden z největších protestů proti režimu od listopadu 1996. Na 5000 lidí se poté vydalo k prezidentskému paláci a vykřikovalo protiprezidentská hesla, mimo jiné požadovali Lukašenkovo odstoupení, přístup opozice do sdělovacích prostředků a nalezení několika opozičních představitelů, kteří tento rok zmizeli; policie proti účastníkům nepovoleného průvodu tvrdě zakročila. Podobné demonstrace pokračují i dnes. Prezident Lukašenko přesto ve svých projevech deklamuje, že Bělorusko bude raději chudé, ale na ideologicky správné cestě. Lukašenko přivedl Bělorusko zpět k Moskvě, když s Ruskem podepsal dohodu o společné zahraniční politice, o obraně hranic a o společném postupu při potírání kriminality.
Víza/doklady: Při cestování do Běloruska potřebujete vízum. K jeho získání je nutný platný pas s minimální platností ještě 6 měsíců po návratu. Dále potřebujete jednu fotografií, jeden vyplněný formulář, kopii jízdenky na vlak či letenky a potvrzení o ubytování (voucher), případně pozvání od osoby z Běloruska. Vízum je vyřízeno zhruba do 7 dnů. Cena činí 420 Kč. Případné expresní vyřízení stojí 750 Kč. Platné je pouze po dobu pobytu, která je uvedena na pozvání, ale ne delší než 90 dnů. Když chcete pouze vízum tranzitní, je nutné ukázat také vízum státu, do kterého cestujete. Při cestě tam a zpět je nutné vízum pro dva vstupy. Existuje také vícevstupní vízum, ale týká se pouze lidí, kteří mají v Bělorusku nejbližší příbuzné. V zemi pro nás také platí přihlašovací povinnost. Do 72 hodin se musíte ohlásit na místním oddělení milice. Na hranicích musíte vyplňovat celní prohlášení, zvláště přísné jsou kontroly dovážených valut. Stačí však vlastnit platební kartu a máte od celníků klid. Detailní informace naleznete webu Běloruské listy.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Jiná rizika: Každý cizinec je povinen při překračování hranic vyplnit běloruské celní prohlášení. MZV upozorňuje, že je třeba vždy uvádět sumu dovážené zahraniční měny, zvláště pak volně směnitelné. Celníci věnují této kontrole zvláštní pozornost a v případě vyššího vývozu než je zaznamenán ve vstupním celním prohlášení jsou přebývající valuty bez náhrady odebrány. V případě dovozu vyšší částky než 50 USD je tedy třeba tuto zapsat do celního prohlášení. Vývoz omamných látek a drog nebo jejich polotovarů (např. "maková řezanka" nebo sušené makovice) je přísně zakázán v jakémkoliv množství. Případné dopadení při rozšiřování drog je pokládáno za těžký kriminální čin. Směna volné měny na ulici je ze zákona trestná.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Minsk, Brest, přírodní rezervace Bělavežskaja puška - původní evropský prales s množstvímn druhů divokých zvířat včetně zubrů, Hrodna
Mapy: Bělorusko - mapa Běloruska
  Bělorusko - železniční mapa Běloruska
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Bělorusko,mapa Běloruska,Belarus,map of Belarus

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

<< Belgie | BOSNA A HERCEGOVINA >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com 2.com 2.com 2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut