Albánie,Mapa Albánie,Základní informace o zemi,Počasí online

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Zájezdy - Dovolená

Last minute zájezdy do Albánie

Nabídka zájezdů do Albánie

Sponzorované odkazy

 

Evropa - informace o zemi

Navštívené země

>> Albánie
>> Andorra
>> Belgie
>> Bělorusko
>> Bosna a Hercegovina
>> Bulharsko
>> Černá Hora
>> Česká republika
>> Dánsko
>> Estonsko
>> Finsko
>> Francie
>> Gibraltar
>> Chorvatsko
>> Irsko
>> Itálie
>> Kypr
>> Lichtenštejnsko
>> Litva
>> Lotyšsko
>> Lucembursko
>> Maďarsko
>> Makedonie
>> Malta
>> Moldavsko
>> Monako
>> Německo
>> Nizozemsko
>> Norsko
>> Podněstří
>> Polsko
>> Portugalsko
>> Rakousko
>> Řecko
>> Rumunsko
>> Rusko
>> San Marino
>> Severní Kypr
>> Slovensko
>> Slovinsko
>> Španělsko
>> Srbsko
>> Švédsko
>> Švýcarsko
>> Turecko
>> Ukrajina
>> Vatikán
>> Velká Británie

Luko2 > cestování > ALBÁNIE,INFORMACE O ZEMI,POČASÍ,MAPA ALBÁNIE

Albánie - mapa Albánie, základní informace o zemi, aktuální počasí online

Oficiální název země: Albánská republika
Rozloha: 28748 km²
Počet obyvatel: 3401000 - 1998
Geografická poloha: jihovýchodní Evropa, 41°45´SŠ, 20°00´VD
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Tirana - 750 000 (2000)
Další města: Drač, Elbasan, Skadar, Volra, Korča, Kukes, Durres
Měna: ALL - lek = 100 quindarů
Jazyky: albánština, řečtina
Správní rozdělení: 37 okresů
Etnické složení: Albánci (98%), Řekové (2%), Makedonci
Náboženství: muslimové (70%), řecké pravoslaví (20%), katolíci (10%)
Podnebí: středozemní v pobřežních nížinách, mírné až kontinentální v horách, průměrná teplota v Tiraně v lednu 7° C, v červenci 25° C
Aktuální počasí:

Online aktuální počasí z hlavního města Tirana lze vidět na obrázku. Zahraniční weby nabízejí předpověď počasí ve světě na několik dnů dopředu.

  Albánie - aktuální online počasí Tirana

Historie: Na konci druhého tisíciletí před Kristem osídlili Albánii ilyrské kmeny, později kolonizováno Řeky, Makedonci a Římany. Od čtvrtého století se na území střídají Gótové, Slované a Bulhaři.
Ve čtrnáctém století ovládli Albánii Turci a až do roku 1920 byla součástí Osmanské říše. Poté vyhlášena nezávislost a království. Za války obsadila zemi italská a později německá vojska.

Po druhé světové válce se vlády v zemi ujali komunisté v čele s diktátorem Enverem Hodžou a země se zcela izolovala od okolního světa. V roce 1991 se v zemi poprvé konaly svobodné volby. Demokratická opozice padla v roce 1998, kdy krachly pyramidové hry, do nichž většina Albánců vložila své úspory. V následujících nepokojích byla zcela ozbrojena albánská armáda a zahynulo několik stovek lidí.

V nových parlamentních volbách zvítězili socialisté.Podle ministerstva práce od roku 1991 legálně či nelegálně ze země emigrovalo na 600.000 Albánců (každý šestý,)čehož bylo přes 30 procent univerzitních profesorů, vědců a umělců.

V říjnu 2000 se konaly místní volby. Zvítězila vládnoucí Socialistická strana Albánie (PSSh; 252 míst starostů měst a obcí) před opoziční Demokratickou stranou Albánie (PDSh; 118 míst). V metropoli Tiraně zvítězil poprvé od roku 1992 kandidát socialistů, dosavadní ministr kultury, mládeže a sportu Edi Rama. Mise OBSE měla k volbám řadu výhrad, celkově ale dala najevo, že "nastal posun směrem k dosažení standardů demokratických voleb".

Víza/doklady:

Pro cestování do Albánie je potřeba platný pas. Od 01.06.2003 nepotřebují občané České republiky na cestu do Albánie vízum, maximální počet dnů pobytu v tomto případě nesmí přesáhnout 30 dnů.

Pro cizince neplatí přihlašovací povinnost, pouze v případě žádosti o dlouhodobý nebo trvalý pobyt se musí žadatel obrátit na ministerstvo veřejného pořádku. V případě cestování vlastním motorovým vozidlem vyžaduje Albánská strana mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (tzv. zelená karta) a řidičský průkaz.
Při vjezdu vozidla do Albánie je třeba na hranicích vyžadovat od albánské policie "potvrzení o vjezdu vozidla", které se musí odevzdat při výjezdu ze země. V případě, že není uvedené potvrzení předloženo, požadují pohraniční orgány poplatek 1,- EUR za každý den pobytu v zemi.
Za desinfekci vozidla je na hraničních přechodech obvykle vybírán poplatek ve výši 1,- EUR.
Země bez víza: Aktuální seznam států kde není zavedena vízová povinnost.
Rizika: Otázka bezpečnosti se postupně zlepšuje, i přesto je zde kriminalita stále vysoká.
Bezpečno je více ve velkých městech a na hlavních trasách, které spojují zemi s Makedonií a Černou Horou. Některé provinční oblasti, zvláště na hranicích s Kosovem jsou stále rizikové.
Podle informací MZV není Albánie stále ještě destinací vhodnou pro individuální turistiku.
Nedoporučujeme horskou turistiku, některé oblasti nebyly dosud prozkoumány, hrozí vám útok divokých zvířat. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Makedonií a Černou Horou jsou v zásadě bezpečné. Některé provinční oblasti, zvláště na hranicích s Kosovem jsou stále rizikové. Albánie stále ještě není destinací vhodnou pro individuální turistiku. Nelze doporučit provozování horské turistiky, některé oblasti nebyly doposud prozkoumány, hrozí nebezpečí útoku divokých zvířat, náročné klimatické podmínky. Kvalita dopravní infrastruktury je na velmi nízké úrovni. Železniční doprava je zastaralá a dosud není napojena na mezinárodní síť.
Cestování do země: Nejrychlejší a nejpohodlnější cestování nabízejí letecké společnosti. Levné letenky se dají občas v akcích pořídit za libové ceny. Další pohodlná varianta je cesta vlakem, případně autobusem. Nejlevnější je pak samozřejmě cesta stopem.
Highlights: Tirana, starobylá města Durres a Shkodra, rozvaliny Butrint, Kukes. V Tiraně: Náměstí v centru (Skenderberg Square), nejvyšší budova v zemi ( pater, Tirana Internacional Hotel), mešita Ethem Mey vedle Paláce kultury, Archeologické muzeum. Další známá města jako Durres (římské i byzantské ruiny) nebo Skhodra, kterou řadíme k historicky nejstarším v Evropě (Gheg-centrum pro kulturu). Za zmínku možná stojí citadela ze 14. století /katedrála Naší paní ve městě Berat, památkově zajímavé.
Mapy: Albánie - mapa Albánie
  Albánie - železniční mapa Albánie
  Evropa - mapa Evropy
  Evropa - železniční mapa Evropy

Albánie,mapa Albánie,Albania,map of Albania

Zdroj: idnes.cz | rozhlas.cz

ANDORRA >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com 2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut