Ibiza,Informace,Cestovní doklady,Ceny,Měna,Bezpečnost

LUKO2.com

LUKO2.com

Cestování

Levné letenky

Ubytování

Půjčovna aut

Zdymadla

Průvodce - Fotky,Rady,Tipy

Průvodce

>> Ibiza
>> Ibiza - počasí
>> Ibiza - informace, ceny
>> Ibiza - letenky, trajekt
>> Ibiza - cestování
>> Ibiza - ubytování
>> Ibiza - disco club, kluby
>> Ibiza - zajímavosti, výlety
>> Ibiza - pláže, letoviska
>> Ibiza - mapa
>> Ibiza - kniha návštěv, diskusní fórum

Sponzorované odkazy

 

Luko2 > cestování > IBIZA,FORMENTERA,INFORMACE,CESTOVNÍ DOKLADY

Ostrov Ibiza, Formentera - informace na cestu, cestovní doklady, ceny

Cestovní doklady

Ostrovy Ibiza a Formentera jsou součástí španělského území, tudíž se na ně vztahují veškeré předpisy které platí pro cestování po kontinentálním Španělsku. Navíc od roku 2004 kdy naše země vstoupila do Evropské unie už není nutné vlastnit cestovní pas pro cestu na Ibizu za předpokladu, že již ale máte nový typ občanského průkazu který obsahuje i strojově čitelný kód. Pokud tomu tak není, poté Vám nezbude nic jiného než si do tašky přibalit platný cestovní pas jehož platnost bude ještě minimálně 6 měsíců po návratu do České republiky.

Peníze, měna

Spolu s několika ostatními členy EU je Španělsko členem Evropské hospodářské a měnové unie, tudíž i zde na Ibize se začalo od roku 2002 platit jednotnou společnou měnou Euro. Pokud ještě nemáte tuto zahraniční měnu nakoupenou a budete mít někdy cestu do Prahy, pak na stránce o informacích před cestou najdete odkaz na směnárnu která nabízí nejlepší kurzy měn. V případě že se chystáte vyrazit na vlastní triko a budete řešit jak a kde se ubytovat či si půjčovat auto na letišti nebo kdekoliv jinde, pak je nezbytné také vlastnit embosovanou platební kartu bez které Vás ve většině případů odmítnou. Kartu pak můžete využít i při platbách ve většině obchodů a restaurací nebo na čerpací stanici pohonných hmot.

Ceny

Co se týče cen, tak je Ibiza spíše nadprůměrně drahá pokud ji porovnám s ostatními španělskými ostrovy. Ostatně pokud se podíváte do nabídek cestovních kanceláří, tak zjistíte že ceny za týdenní pobyt se pohybují téměř na dvojnásobku cen za které se běžně jezdí na vedlejší ostrov Mallorca. Je to zřejmě způsobeno velkým počtem anglicky hovořících návštěvníků kteří jsou ochotni platit vyšší ceny, zejména pak mladá generace. Pokud sem chcete vyrazit v hlavní sezóně je nutno počítat s vysokými náklady zejména za ubytování. Mimo sezónu se dá sehnat nocleh za rozumné peníze. Skoro totéž co platí o bydlení se projevuje i v cenách za vypůjčení automobilu v autopůjčovnách. Naopak potěšeni budete z cen pohonných hmot, jelikož ty jsou jako na všech ostatních španělských ostrovech osvobozeny od vysokých daní. V případě že máte zaplaceno pouze ubytování bez jídla a zavítáte za nákupem do supermarketu Lidl, pak narazíte na velmi příznivé ceny. Asi tak na úrovni německých diskontů. Ceny veřejné dopravy nejsou přemrštěné a odpovídají daným vzdálenostem. Naopak trajekty a výletní lodě zvedají ceny stejně rychle jako zdražující ropa na světových trzích. Vstupné do vyhlášených tanečních klubů a pohled na nápojový lístek pak může zlomit finanční vaz kdekomu.

Bezpečnost, kriminalita

Pokud jste běžný turista či cestovatel a nebudete se potulovat zejména kolem tanečních klubů v pozdních nočních hodinách nebo nad ránem kdy se z nich táhnou davy ožralých anglických a německých turistů, pak se na Ibize budete cítit velmi bezpečně. Díky tomu že zde nenarazíte na typicky španělské několikakilometrové pláže, se zde nepotuluje mladina a kdejaká havěť, která za rohem číhá na to až se zajdete do vody ochladit aby uloupila nějakou Vaší kořist. Jediné čemu je nutno předcházet, je nenechávat v autě nic co by mohlo někoho zlákat k dobytí úlovku, protože auto je nutno v některých případech nechávat poměrně dosti daleko od pláže. Auto není nedobytný trezor a zbytečně si tak můžete zkazit zážitky z pobytu.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky ve Španělsku
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24   
28 016 Madrid

e-mail: madrid@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/madrid

Honorární konzulát Barcelona
Consulado Honorario de la República Checa
Travesera de Gracia, 40-42, 5°, 2-a
08021 Barcelona, España
e-mail: barcelona@honorary.mzv.cz
 

 

<< aktuální počasí | DOPRAVA NA IBIZU >>

                                                                                                     Copyright © LUKO2.com                                                  Kontakt - Mapa webu

Capri - Fuerteventura - Gran Canaria - Ibiza - Irsko - Kanárské ostrovy - Kypr - Madeira - Orlí hnízdo - Tenerife - Letenky - Ubytování - Půjčovna aut